Zamanlanmış petri ağlarında erişilebilirlik analizi
Reachability analysis of timed petri nets
- Tez No: 251610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET KIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde sistemler git gide daha karmaşık hale gelmekte ve yeni sistem kontrol metodları türemektedir. Geliştirilen her bir yeni yöntem, var olan yöntemlerin yetersiz kaldığı noktada ortaya çıkmaktadır. Ayrık olaylı sistemlerin modellenmesinde kullanılan Petri ağları, kolay ve anlaşılabilir grafiksel gösterimi ve bu grafiksel gösterimin güçlü matematiksel altyapısıyla öne çıkan kontrol yöntemidir. Zamandan bağımsız olarak yapılan Petri ağı analizleri, incelenen sistemin performası hakkında yeterli bilgi veremediği için, zamanlanmış Petri ağları modeli geliştirilmiştir.Bu tezde, zamanlanmış Petri ağları ele alınmıştır. Zamanlanmış Petri ağları üzerine literatürde yapılan çalışmalar incelenmiştir. Yapılan ön incelemeler sonucunda, zaman atamasının, olayların temsil edildiği geçişlere belirli bir değer olarak yapıldığı model temel alınmıştır. Geçişleri belirli olarak zamanlanmış Petri ağları için, yerlerdeki izinli jetonların çıkışları tamamlanmadan, yerlerin jeton kazanımlarına izin veren, ok ağırlıkları bir ile sınırlı olmayan, çelişki durumlarını belirleyen ve geçişlere öncelik ataması yaparak çelişkiyi çözen bir erişilebilirlik analizi yöntemi geliştirilmiştir. Ve bu yöntem, C yazılım diliyle desteklenerek, ayrık olaylı sistemlerin gerçek zamanlı benzetimi gerçekleştirilmiştir. Tezin uygulamalar kısmında, örnek olarak incelenen sistemler, geçişleri zamanlanmış Petri ağları ile modellenmiş ve erişilebilirlik analizi geliştirilen yöntemle yapılmıştır. Çıkış dosyaları doğruluğu, görsel bir yazılım ve jeton sayısı-zaman grafikleri çizilerek incelenmiş, geliştirilen yöntemin ayrık olaylı sistemlerin erişilebilirlik analizinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays systems are getting more complicated, so new control methods are being derived. Every new method is enhanced because of old methods? insufficiency. Petri nets are the popular control methods for easy understandable graphical notation and strong mathematical infrastructures. Petri nets are used to modeling discrete event systems. Time independent Petri net analysis is incapable of performance analysis, so that timed Petri nets modeling is developed.This thesis is based on timed Petri nets. Firstly timed Petri nets literature is investigated. There are some different approaches for time assigned component of Petri nets and assigned value of time. In this thesis deterministic timed transitions are used and a method is developed for reachability analysis of timed Petri nets. The method has some advantages, states can earn tokens before they lose all of their enable tokens, the weight of arcs are not limited with one, conflict is detected and resolved with priority assigning for transitions. This method is supported with C software language and real time analysis of discrete event systems is simulated. In the application section, given processes are modeled with timed transition Petri nets. Reachability analysis of the modeled processes is done with developed software. Output files of reachability analysis are analyzed with token number-time graphics and with a visual software. It?s showed that, this method can be used for reachability analysis of discrete event systems.