Klinik izole sendrom tanılı hastalarda kranial volümetrik ölçümlerin kognisyon ölçekleri ile korelasyonu
Correlation of cranial volumetric measurements with cognitive scales in patients diagnosed with clinically isolated syndrome
- Tez No: 839502
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM ACIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Klinik izole sendrom (KİS) MS (Multipl Skleroz) alt tiplerinden biri olup, santral sinir sisteminin monofazik inflamatuar ve nörodejeneratif hastalığıdır. MS ile aynı tanı ve dışlama kriterlerine sahiptir. Yaygın olarak görülen klinik tablolar olarak; görme bozuklukları, diplopi, duysal ve motor bozukluklar, ataksi, sfinkter bozukluğu ve kognitif etkilenme sayılabilir. Kognitif etkilenme hastalığın erken döneminden itibaren görülmekte ve kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilemekte ancak günlük pratikte göz ardı edilmektedir. Kognitif etkilenmenin beynin belirli bölgelerinde atrofiyle ilişkili olabilmektedir. Bu çalışmada, belirli beyin bölgelerinin volümetrik ölçümleri ile çeşitli nöropsikolojik testler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik izole sendrom tanılı 6 erkek ve 22 kadın olmak üzere toplam 28 hasta dahil edildi. Demografik özellikleri kaydedilen hastalara Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi , Hızlı İşitsel Seri Toplama Testi (Paced Auditory Serial Addition Test-PASAT), Sembol Sayı Modaliteleri Testi (Symbol Digit Modalities Test-SDMT), İleri-Geri Sayı Menzili Testi (Backward-Forward Digit Span Test), Stroop Testi, İz Sürme Testi (Trail Making Test- TMT), Kontrollü Sözcük Çağrışım Testi (Controlled Oral Word Association Test-COWAT), Kısa Görsel-Uzamsal Bellek Testi Güncel (Brief Visuospatial Memory Test Revised-BVMT-R), Benton Çizgi Yönü Belirleme Testi (Judgement of Line Orientation Test-JLOT), Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (Fatigue Severity Scale- YŞÖ) uygulandı. Ayrıca hastaların kranial MR DICOM (Digital images and communication in medicine) formatlı radyolojik görüntüleri, uygun formata çevirilerek BrainLab Elements ™ Atlas-Tabanlı Otomatik Segmentasyon programına aktarıldı ve hastaların volümleri volüm ölçüm konusunda eğitim alan sertifikalı nöroşirürjiyen tarafından değerlendirildi. Hastaların ölçülen volümleri referans veritabanı ile kıyaslandı. Ayrıca hastaların nöropsikolojik test performansları ile volümetrik ölçümleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Clinically isolated syndrome (CSIS) is one of the subtypes of MS (Multiple Sclerosis) and is a monophasic inflammatory and neurodegenerative disease of the central nervous system. It has the same diagnostic and exclusion criteria as MS. Common clinical manifestations include visual disturbances, diplopia, sensory and motor disorders, ataxia, sphincter dysfunction and cognitive impairment. Cognitive impairment can be developed early in the course of the disease and negatively affects the quality of life, but is often overlooked in daily practice. Cognitive impairment may be associated with atrophy in certain brain regions. In this study, we aimed to investigate the relationship between volumetric measurements of certain brain regions and various neuropsychological tests. Materials and Methods: A total of 28 patients (6 males and 22 females) with clinically isolated syndrome were included in the study. Demographic characteristics were recorded. Öktem Verbal Memory Processes Test, Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT), Symbol Digit Modalities Test (SDMT), Backward-Forward Digit Span Test (Backward-Forward Digit Span Test), Stroop Test, Trail Making Test (TMT), Controlled Oral Word Association Test (COWAT), Brief Visuospatial Memory Test Revised (BVMT-R), Benton Line Orientation Test (JLOT), Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Fatigue Severity Scale (FSS) were applied. In addition, cranial MRI DICOM (Digital images and communication in medicine) format radiological images of the patients were converted to the appropriate format and transferred to BrainLab Elements™ Atlas-Based Automated Segmentation program and the volumes of the patients were evaluated by a certified neurosurgeon trained in volume measurement. The measured volumes of the patients were compared with the reference database. In addition, neuropsychological test performances and volumetric measurements of the patients were compared.