Örselenmemiş zemnlern deprem sonrası mukavemetleri
Strength of soils after earthquake shock
  1. Tez No: 251621
  2. Yazar: AHMET ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizin büyük bir bölümünün deprem kuşağı içinde olması ve 1999 yılında yaşanan depremler,zemin dinamiği ve geoteknik deprem mühendisliğini önem kazanan bilim dalları haline getirmiştir.Sanayi bölgelerinde yer alan endüstri yapılarına gelecek deprem yüklerinin hesaplanması ve buyapıların temel sistemlerinin zeminle olan etkileşimi, zeminlerin dinamik etkiler altındaki davranışlarınınbelirlenmesini gerekli kılarZemin mekaniği ve geoteknik deprem mühendisliğinin temel amacı, zeminlerin tekrarlı yükler altındauğrayacakları deformasyonları belirlemek ve yapılacak farklı mühendislik yapıları için zemindenkaynaklanan dinamik etkinin derecesini saptamaktır.Kocaeli- Sakarya bölgesi 17 Ağustos 1999'da büyüklüğü Mw=7.4 olan bir depremle ağır yapısalhasara ve büyük can kaybına uğramıştır. Adapazarı, Gölcük kıyıları ve Sapanca'da meydana gelensıvılaşma ve taşıma gücü kayıpları sonucu binalarda dönme, ötelenme, oturma, taşıyıcı sistemde kalıcıhasarlar oluşmuştur. Bu depremler sırasında düşük plastisiteli siltler ile kumlu zeminler yaygın olarak sıvılaşmışve killer ise taşıma gücü kaybına uğramıştır.Bu çalışma çerçevesinde Adapazarı zeminlerinin deprem yükleri altında nasıl bir davranış sergilediği incelenmiştir.Dinamik ve Dinamik sonrası statik deneylerle taşıma gücü kaybı belirlenmeye çalışılmıştır.Deneyler dinamik üç eksenli deney sistemleri ile yapılmıştır. Buradan çıkan sonuçlarlamukavemet kayıpları hakkında bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being Turkey located along earthquake zone and earthquakes which was experiencedin 1999 give rise to soil dynamics and geotechnical earthquake engineering asimportant sciences. Calculation of the earhquake loads to industrial buildings locatedin industrial areas and relationship between bearing systems of buildings and soilsrequires behaviours of soils under dynamic effects to be determined.Main purpose of soil dynamics and geotechnical earthquake engineering is todetermine deformations of soils which occur under dynamic cyclic loads and thedegree of dynamic affects caused by soil for other engineering building types.Kocaeli-Sakarya region confronted with heavy structural damage and severalcasualties by an earthquake whose magnitude is Mw=7.4 on 17th of August in 1999.Liquefaction and loss of bearing capacity drove , permanent damage on structuralsystem of buildings in Adapazary, Sapanca and in shores of Gölcük. During thoseearthquakes low plasticity silts and sandy soils liquefied and clays and plastic siltslost their bearing capacity.The behaviour of undisturbed Adapazary soils have been investigated underearthquake loads. The Bearing Capacity loss is investigated through dynamic andstatic tests.Experiments conducted with Dynamic Triaxial Compression apparatus.