Anodik oksidasyon yöntemiyle 2024, 6082 ve 7075 kalite aluminyum alaşımlarının yüzey özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of surface properties of 2024, 6082 and 7075 aluminum alloys by anodic oxidation
  1. Tez No: 251622
  2. Yazar: TOLGA ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anodik oksidasyon, sisteme akım verilmesiyle çözelti içerisinde bulunan asit ve suyun iyonlarına ayrışması ve bu iyonlardan negatif yüklü olan oksijen anyonlarının pozitif kutup olan anoda çekilerek aluminyum yüzeyinde reaksiyon oluşturmasına verilen addır. Anodik oksidasyon işlemi ile beraber anot malzemede oksit tabakası oluşmakta ve bu oksit tabakası malzemenin korozyon ve aşınma direncini arttırmasının yanında dekoratif ve yalıtkanlık özellikleri de kazandırmaktadır. Bu çalışmada, anodik oksidasyon yöntemiyle yüzeylerinde oksit tabakası oluşturulmuş 2024, 6082 ve 7075 kalite aluminyum alaşım numunelerinin yüzey özelliklerine farklı voltaj değerlerinin etkisi incelenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Anodik oksidasyon işlemi, 12 V, 14 V, 16 V, 18 V, 20 V, 22 V değerlerinde, 180 g/l sülfürik asit içerisinde ve 25 dakika süreyle yapılmıştır. Anodik oksidasyon işlemi uygulanmış ve uygulanmamış numunelere, optik ve taramalı elektron mikroskop çalışmaları, yüzey pürüzlülüğü testi, ıslanabilirlik testi, sertlik testi, EDS analizi, korozyon ve aşınma testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the anodic oxidation process, when the current passes through the system, water and acid decompose in the electrolyte. After the decomposition, the positive ions are pulled by cathode and the negative ions are pulled by anode, and an aluminum oxide layer forms on the surface through a number of anodic and cathodic reactions. This improves corrosion and wear resistance of the material and gives a decorative appearance and dielectric properties to the material. In this study, the effect of varying voltages on morphological, mechanical and corrosion properties of 2024, 6082 and 7075 aluminum alloys were investigated. Anodic oxidation is carried out in a sulphuric acid solution for 25 min. Characterization of the anodized and the original specimens was performed by scanning electron microscopy (SEM) equipped with energy dispersive spectroscopy (EDS), optical microscopy, surface profilometer, contact angle measurement, hardness and thickness measurements. Mechanical and corrosion properties of the specimens were evaluated by reciprocating wear tests and immersion corrosion test.