Termoplastiklerin birleştirilmesinde kullanılan, ultrasonik kaynak yönteminde kaynak kalitesini etkileyen parametrelerin incelenmesi
In plastic joining , analysing the fundamental parameters which is operating the welding quality in ultrasonic welding technique
- Tez No: 251639
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, plastiklerde birleştirme yöntemlerinden ultrasonik kaynak metodunun üretim kolaylığı, çevrim süresi, maliyet, dayanım, ve kalite açısından diğer birleştirme yöntemleri ile kıyaslanması gerçekleştirilmiştir . Ayrıca günümüzde yeni yeni gelişmekte olan Ultrasonik Kaynak Metodu'nun avantajları irdelenmiş , ve çeşitli örneklerle kullanım alanlarına temas edilmiştir. Ultrasonik Kaynak yöntemindeki önemli parametreler ele alınmış ve ayrıntıları ile teoride kalınmayıp gerçek uygulamaları ile değerlendirilmiştir.Ayrıca tezin hazırlanışı esnasında farklı tasarım örnekleri ve çeşitli kaynak ağzı tasarımları üzerinde de çalışma fırsatı bulunuldu. Deneyler sırasında çıkan yorumların ve gözlemlerin karşılığı olarak , Ultrasonik Kaynak Metodunun verimliliğini etkileyen en temel parametreler belirlenmiştir . Termoplastik malzemelerde istenilen kaynamanın sağlanması , malzemeye aktarılan Enerji Miktarı ile orantılıdır bununla birlikte aktarılan Enerji Miktarını da belirleyen üç ana bileşen Basınç , Genlik ve Kaynak Süresi olarak belirlenir ve birbirleri ile ters orantıda Enerji Miktarını etkilerler. İşte bu parametrelerin deneysel olarak değiştirilerek uygulamalarını bu çalışmada görebilirsiniz.Son olarak , değinmek istediğim konu ise metodun sınırlamaları ve başka yöntemlerle kıyaslanması ; çalışma boyunca sürekli olarak Ultrasonik Kaynak Metodunda kullanılan yöntemlerde bazı boyutsal sınırlandırmalar dan bahsedilmiştir ki bu da Ultrasonik Kaynak Metodunun bu boyutsal sınırlardan ne kadar etkilendiğinin en temel kanıtıdır , işte bu yüzden bu bilgiler ışığında tasarımlar daha üretime yakın bir şekilde boyutlandırılacaktır , ve lakin eğer bu boyutların aşılması gerekliliği zorunlu ise işte o zaman karşılaştırma tablolarından faydanılarak yeni birleştirme yöntemlerine geçilecektir.Sonuç olarak da kaynak bölgesi tasarımının ve kaynak esnasında geçerli olan parametrelerin parça beklentilerini karşılamak açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmaların sonunda karşılaştığımız gerçek; bir ürünün daha konsept tasarım aşamasında üretim yönteminin belirlenmesi gerekliliği, ve bununla beraber Ultrasonik Kaynak Metodunun ,kaynak sırasında kaynak kalitesine etkiyen parametrelerinin doğru seçilmesi durumunda ne kadar hızlı ,amaca uygun ve kaliteli bir üretim metodu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study , Ultrasonic Welding Technique is being compared with other bonding mechanisms by evaluating them in ease of produce, cycle time, cost, strength, and quality. Besides, the advantages of Ultrasonic Welding Technique which has a close exploration, are being considered ,and dealed with the use of technique by looking over some examples. The fundamental parameters of Ultrasonic Welding Technique are being discussed by not standing in the theory , also handling with remarkable practices. Nevertheless ,it is realized how important determining the joint design and the correct parameters in order to go to meet the requirements that we expect from the part.Moreover , while studying on the thesis subjects ,it had been worked on different types of designs and welding joint designs . In the meantime fundamental parameter which really affects the efficiency of the Ultrasonic Welding Method had been specified. For instance in order to get a well-oriented welding section , it is needed to be transfered the necessary Energy over the welding area for this reason it is to be used three other parameters , which are in inverse proportion with Energy . This three important parameters are listed like , Pressure , Amplitude and Welding Period.Lastly , I would like to touch the limitations and comparisons of Ultrasonic Welding Method. As you can easilly realize that during the whole study the dimensional limitations are mentioned critically , that will help to the designers and engineers in order to design their joints due to taking care of these limitations . When if as an obligatory movement it is needed to change the dimensions , then the only thing should have been done is to check the comparison tables and sentences of Ultrasonic Welding Method and the other Assembling Techniques in the study .Consequently the reality what is faced is; it is necessary to determine the production method during the concept design and as in case of determining the correct parameters which are affecting directly the welding quality , you can consider the beneficial abilities of Ultrasonic Welding Technique such as suitable for clean, low cost, high quality and high volumed productions.