Polikarbonat türütermoplastik malzemelerin biçimlendirme ve mukavemet özellikleri
- Tez No: 29184
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Polikarbonat türü plastik malzemeler, mühendislik dizaynlarında yüksek karekterde bir performans gösterdiği için“Mühendislik Termoplastiği”olarak adlandırılır.Çentik darbe mukavemeti diğer mühendislik termoplastiklerinden bir kaç defa daha büyüktür.Poli- karbonatlar, boyut yönünden en kararlı termoplastiklerden biridir. Bu boyutsal kararlılık, diğer özellikleri ile birlikte geniş sı caklık oranları üzerinde de devam etmektedir.Kalıp içindeki çekme oranı değişmez ve her iki yöndede aynidir. Bu yüzden malzeme küçük toleranslarla biçimlendirilebilir.Bu en önemli biçimlendirme karek- teristiğidir.Biçimlendirilen parçalar rijit.tok ve boyut yönünden kararlıdır.Buna ilave olarak, diğer plastikler ile rijitliği ve mukavemeti arttırmak için alaşım yapabilmektedir.Ayrıca bu malze melere renk verilebilmektedir. Polikarbonat malzemeler 1956 yılında H.Schnell tarafından keşfe dildi ve bir kaç yıl sonra ticari hayata girdi.TÜRKİYE' de bu mal zemelerin üretimi yoktur.Biçimlendirmede en çok enjeksiyon meto du tercih edilir. Günümüzde, yüksek kalite ve düşük maliyet faktörlerinin önemi hızla artmaktadır.Ayni kalıpta kısa süre içinde binlerce parça biçimlendirilmektedir.Bu parçalar, pahalı metal parçalara alter natif olmaktadır.Bu yüzden polikarbonat malzemelerin kullanımı artmaktadır. Bu çalışmada polikarbonat malzemeden enjesiyon kalıplarında biçimlendirilen parçalar ve onların mukavemet karekteristikleri araştırılmıştır.Ayrıca kalıpların ve parçaların dizaynı da araş tırılmıştır.Bu çalışma farklı bir çok dizayn kriterlerini ve onların pratik uygulamalarını kapsamaktadır.Bu kriterler kulla nıcı tarafından iyi bir şekilde bilindiği zaman, problemler çö zülmüş olacaktır. İstanbul 1993 Durmuş KIR Makina Müh.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The polycarbonate kind of plastic materials which are classi fied as Engineering Thermoplastics because of their high per formance characteristics in Engineering designs.The impact strength is several times higher than other Engineering Thermoplastics. The polycar bonate is one of the most dimensionally stable thermoplastics. This dimen sional stability, with its other properties, is maintained over a wide temperature range. The mold shrinkage rate is uniform and the same in both directions. Therefore, it can be molded in close tolerances. This is an impor tant molding characteristic. Molding parts are rigid, tough and dimensionally stable. In addition, polycarbonates are alloyed with other plastics, to increase the strength and rigidity. So, this material can be coloured. Polycarbonate material was discovered by H.Schnell in 1956 and became com mercially available several years later. There is no production of this ma terial in Turkey. The injection moulding method is the most preferable in the moulding of polycarbonate material. Nowadays, the importance of high quality and low cost factors are rapidly increasing. Thousands of parts are being made from the same mold in a short time. These parts are becoming the alternative to expensive metal parts. Therefore, the use of polycarbonate material is increasing. In this study, forming parts with injection mould from polycarbonate mate rial and their strength characteristics have been researched. In addition, the design of moulds and parts has been researched too. This study includes a lot of different criteria of design and their practical applications. When these criteria become known well by users, the problems will have been solved. Istanbul 1993 Durmuş KIR Makina Müh.