Yeşilova-Tefenni-Beyköy-(Burdur) dolaylarında yüzeyleyen ofiyolitlerin jeolojik-petrografik ve metalojenik incelenmesi
  1. Tez No: 23203
  2. Yazar: MUSTAFA KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
86 ÖZET Çalışma alan, Batı Toroslarda Yeşilova-Tef enni (Burdur) ilçelerinin batısında, Salda gölünün güneyinde ve Beyköy kasabasının kuzeyinde yaklaşık £95 km-^'lik bir alanı kapsamaktadır» inceleme alanında yerleşim birimi olarak sadece Niyazlar köyü bulunmaktadır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada sahanın l/£5 OOO ölçekli jeoloji haritası yapılarak, arazide bulunan kayaç ve cevherlerden numune derlemesi yapılmıştır. Bölgede kromit cevherleşmeleri ve yataklanmaları incelenerek mostralar haritaya işlenmiş ve faaliyet halinde olan ocakların 1/500' lük haritası yapılmıştır. Bölgede etkin deformasyon kuvvetlerini belirlemek için peridodit ve gabroların kırık ve çatlak sistemlerinin doğrultu ve eğim değerleri ölçülmüştür. inceleme alanında allokton ve otokton birimler ayırtlanmıştır. Allokton birimleri Yeşilova ofiyoliti, Kızılcada'g' melanjı, Varsakyayla formasyonu, otokton birimler ise; Niyazlar formasyonu, yamaç molozu ve alüvyonlardan oluşur. Kıta kabuğu üzerine ilk yerleşim yaşı üst Kretase olan inceleme alanında taban ilişkisi gözlenemeyen Yeşilova ofiyoliti ; tektonitler, kümülatlar, damar kayaçları ve volkaniklerden oluşmaktadır. üst Kretase- flit Paleosen yaşlı Kızılcada'g' melanjı ofiyolitler üzerinde tektonik olup, matriksiniş kumtaşı, çamurtaşı, radyolarit ve serpantinit, bloklarını iseş Paleozoyik-Mesozoyik kireçtaşları, ofiyolitler, volkanikler ve metamorf ikler oluşturur. Bol fosilli kireçtaşı, çakı İtası ve biokalkarenitten oluşan Varsakyayla formasyonu ofiyolitler üzerinde transgresift ir ve üst Lütesiyen- Priaboniyen (üst Eosen) yaşma sahiptir. Ofiyolitler üzerinde uyumsuz olarak bulunan Varsakyayla formasyonu, Eosen sonrası hareketlerle ofiyolitlerin sırtında taşınarak bölgedeki yerine ulaşmıştır. Karasal87 özellikli ofiyolit ve kireçtaşı çakıllı, kumtaşı, kiltaşı ardalanımı sunan Niyazlar formasyonu
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The Study area including 295 km square an area is stuated Yeş i lova-Tef enni (Burdur) to the west, Lake Salda to the south and Beyköy village to the north in western Taurids. Niyazlar village is exist as a settlement area in the region» This study has been carried out as a M. Sc. Thesis by which 1/25000 scale geological map has been done and the samples has been taken from rocks and mineralisation. Outcrops of chromits mineral 1 izat ions beds and 1/500 scale map of active mines were done in the region. To find the effectivel direction of tectonism, stroke and dip of cracks were measured from the peridotites and gabbros. Al lochthonous and Autochthonous units have been distinguished in the study area. Al lochthonous units are Yeşilova ophiolites, Kızılcadag' melange, Varsakyayla format i on s Aouochthonous units consist of Niyazlar formation, Scree deposits and alluviums. The first unit obducted onto continental crust is the Yeşilova ophiolite which consist of tectonits, cumulates, vein rocks and volcanicks. Basement of this unit is not seen in the study area. Upper Cretaceaus- Lower Pal eocene aged Kızılcadag' melange has tectonic contact on the ophiolite and its matrix includes sandstones, mudstones, radiolarite and serpant initeş Paleozoic- Mesoziic limestones, ophiolites, volcanics and metamorphics are the block of the Kızılcadag' melange. Upper Lutet ien-Priabonien (Upper Eocene) aged Varsakyayla formation including fossiluferus limestone, conglomerates and biocalcarenite is transgressive on the ophiolites. Varsakyayla formation resting discordantly on ophiolites was derived into the study area by post- Eocen movements. Autochthonous continental Niyazlar formation (PI io-Ouaternery ) including conglomerates, sandstone and claystone alternation discordant ly overlie the ophiolites.89 Post-Eocen tectonic activities broughtş the ophiolites include three main rocks units., fit the baseroent ş tectonits consist of harzburgite, dünite and their products of serpantinite and very low lerzolite. fit the upper leveî of this unit chracterized by curaulat e which coprise cumulatic durıite, pyroxenit, gabbro and placiogranite. cool edged diabase cutting tectonits and cumulates, pyroxenit and gabbro dikes and thin serie of volcanics are present at the top of these units. The rock units in the study area were tectonically deforrned either during their settlement ör after their settlement. This idea is supported by rose and point-conture diaggr-ams» The study ar-ea has been consider-ed f rom the angle of mineralization chromite mineralization in dunite is seen infornting type of podifornı, adesa, pocked and dikes, and generally dissemine, nassive, banded and mixed mineralization structure are seen in this chromites. Dissemine chromites generally contain £0-30 % Cr^Oa and massive chromites contains 55 % CrneOa. in the invest igat ion of polazizane andmine microscopes, şelf- half şelf forming cyristals in dissemine mineralization, cataclastic and pull-apart textures in massive mineralizations are observed. flccording to the chernical studies of Yeşilova of chromites, it is converiment fer metalurgy. if the deraand of chromites increases it can be used. it has not been seen extra economic mineralization in the study area.