Production of diglycerides by lipase-catalyzed glycerolysis in ionic liquids
İyonik sıvı ortamında, enzimatik gliseroliz reaksiyonu kullanılarak digliserit üretimi
  1. Tez No: 251668
  2. Yazar: DERYA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAAT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, ondokuz farklı iyonik sıvı (İS), trioleinin lipaz katalizörlüğünde gliserolizi reaksiyonuyla digliserit üretimi için uygunlukları bakımından incelenmiştir. 6 İS'nin diğerlerine kıyasla digliserit üretiminde daha seçici olduğu gözlenmiş ve bu İS'ler ileri incelemeye tabi tutulmuştur. Etkisi incelen faktörler, substratlar ile İS arasındaki oran, sıcaklık, substratların bibirlerine oranı, ve lipaz türüdür. Faktörlerin reaksiyon üzerindeki etkilerinin, İS'lerin birbirlerinden oldukça farklı özelliklerine ve yapılarına bağlı olarak, her bir İS için farklı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, hekzan/İS ve ikili İS olmak üzere iki farklı karışım sistemi de denenmiştir. Temsil edici olarak, [TOMA].[Tf2N]/AMMOENG 102 içeren ikili İS sistemi seçilmiş ve tepki yüzey metodolojisi kullanılarak optimize edilmiştir. Bu çalışma, İS ortamında yağların enzimatik gliserolizi yintemiyl digliserit üretilmesi konusunda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu amaçla kullanılan organik çözgenler yerine uygun İS ya da ikili İS sistemleri seçilerek daha yüksek ürün seçiciliği elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nineteen different ionic liquids (ILs) were tested as a reaction medium for lipase catalyzed glycerolysis of triolein aiming to establish an efficient protocol for diglyceride production. 6 types of the screened ILs showed better product selectivity towards diglyceride and thus were chosen for further investigation. The factors of interest in this study are the ratio between the substrates and IL, temperature, ratio between oil and glycerol, and the type of lipase. It was seen that the effects of the individual factors on the reaction performance differ from case to case due to greatly diversified properties and structures of ILs. Two different binary mixing systems, namely, n-hexane/IL system and binary IL system were also investigated. A representative binary IL system consisting of [TOMA].[Tf2N]/AMMOENG 102 was chosen for optimization by response surface methodology. This study described a first attempt to produce diglyceride by enzymatic glycerolysis of oils employing ILs as reaction media. The results indicated that better product selectivity employing ILs as media, over those by most efficient conventional solvents, could be obtained through selection of proper ILs or/and tuning property by mixing different ILs.