Karayolu gürültü haritalarının hazırlanması: İstanbul Zincirlikuyu - Maslak ulaşım hattı örneği
Preparation of road traffic noise maps: Istanbul Zincirlikuyu - Maslak transportation route example
- Tez No: 251677
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP YILMAZ DEMİRKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Gürültü haritalama, mevcut gürültü seviyelerini belirlemekte, gürültüye hassas veya gürültü üreten bölgeleri sınıflandırmakta, kriterleri belirlemekte ve gürültü azaltımı planlamasını tanıtmakta kullanılmaktadır. Mevcut gürültü verisine sahip olmak, arazi kullanımında hem gelişim kontrolü hem de stratejik planlama açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, ulaşım planlaması, eylem planlarının hazırlanması ve binalarda yalıtım önlemlerinin alınması konularında temel oluşturmaktadır. Gürültü haritalama, değişimleri izlemek için de kullanılabilir.2005 Temmuz'unda Avrupa Birliği sürecinde yürürlüğe giren, 2008 Mart'ından revize edilen, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca hazırlanan ?Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği?nin (2002/49/EC) 29. Maddesine göre, Haziran 2013'e kadar yılda altı milyondan fazla aracın geçtiği ana kara yollarının ve iki yüz elli binden fazla yerleşik nüfusu olan yerleşim alanlarının gürültü haritaları, işletmeciler ve ilgili belediyeler tarafından çıkartılmalı ve 5 yılda bir revize edilmelidir. EK II' ye göre, oluşturulacak haritalar sınır değerleri ile karşılaştırılarak kaynakta önlemler alınmalı, yeterli olmadığı takdirde TS ISO standartları uyarınca ilgili mekanlardaki tüm yapı elemanlarında yalıtım tedbirleri alınmalıdır.Bu çalışma için seçilen Zincirlikuyu - Maslak ulaşım aksı, hem yılda altı milyondan fazla (yılda 90 milyon) aracın geçtiği ana kara yolu olduğu, hem de yoğunluğu kilometre kare başına 1000 kişiden fazla olan, nüfusu iki yüz elli binden fazla olan yerleşim alanlarının (Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer ilçeleri) arasına girdiği için mutlaka gürültü haritalandırılmasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Haritalandırılacak olan alan, güneyde Yıldız Kavşağı'ndan başlayarak, Gayrettepe, Balmumcu, Nispetiye, Levent, Ortabayır, Emniyet Evleri, Konaklar, Sanayi, Yeşilce ve Ayazağa Mahallerinden bölümler içermekte, kuzeyde Atatürk Oto Sanayi Sitesi'nde sonlanmaktadır. Merkezi İş Alanı, ofis alanı ve iş hizmetlerinin en yoğunluklu olduğu alan olarak tanımlanmaktadır ve İstanbul Merkezi İş Alanı, haritalandırılacak alanı da içerisine alan Beşiktaş ? Maslak aksıdır. Zincirlikuyu, Levent, 4. Levent, Sanayi ve Maslak bölgelerinde farklı tiplerde ticari yapılar bulunmaktadır. Bölge, merkezi iş alanı olmasının yanı sıra içerisinde konut bölgeleri bulundurmaktadır. Haritalandırılacak bölgenin içerisinde ayrıca okullar, hastaneler, askeri bölge ve İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak kampusu yer almakta, D100 ve E-80 karayolları ile bağlantısı bulunmaktadır. Büyükdere Caddesinin yoğun trafiği Taksim-4.Levent metro hattıyla ve bu hattın yakında Maslak'a bağlanmasıyla azaltılmaya çalışılmaktadır. Fakat bölgede sürekli artan yapılaşma beraberinde artan trafik yükünü getirmektedir. Bu bölgenin trafik akışını belirleyerek gürültü haritasını çıkartmak, problemleri belirlemek, önlemler almak, ileride karşılaşılacak sorunları engellemeye yardımcı olacaktır.Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul'un merkezi iş alanı konumunda olan Zincirlikuyu - Maslak ulaşım aksı üzerinde karayolu trafiğinden kaynaklanan gürültünün haritalandırma ve eylem planının bilgisayar ortamında simüle edilmesi ve bu alandaki akademik tecrübenin arttırılmasıdır. Çalışma, Zincirlikuyu Mevkiinden Ayazağa'ya kadar uzanan Büyükdere Caddesi'nin 7 km'lik bölümünü ve 300er metre çevresini kapsamaktadır. Bu bölgede karayolu trafik gürültüsü haritalaması ve eylem planı çalışmaları gürültü haritalama simülasyon programı SoundPLAN ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise mapping is used in establishing current noise levels, classifying noise-sensitive or noise-producing areas, setting criteria and introducing planned noise reduction. A knowledge of existing noise levels is of great value in land use planning both in terms of development control and strategic planning. It is also valuable in transportation planning, action planning and insulation measures. Monitoring of progress can also be achieved with noise mapping.According to Article 29 of ?Regulation for Assessment and Management of Environmental Noise? (2002/49/EC) prepared by Republic of Turkey Ministry of Environment and Forestry in July 2005 and revised in March 2008, in the process of European Union membership, for all major roads which have more than six million vehicle passages a year and for all agglomerations with more than 250 000 inhabitants, noise should be mapped until June 2013 and this should be revised every 5 years. According to Annex II, the maps should be compared to limit values and precautions should be taken at source. If proven unsatisfactory, all building elements of related rooms should be insulated in terms of TS ISO standards.Zincirlikuyu - Maslak transportation route should be noise mapped due both to being a major road with more than six million (90 million) vehicle passages a year and being included in agglomerations with more than 250 000 inhabitants (Besiktas, Sisliand Sariyer).Area to be mapped starts with Yildiz Crossroad in south, includes parts of Gayrettepe, Balmumcu, Nispetiye, Levent, Ortabayir, Emniyet Evleri, Konaklar, Sanayi, Yesilce and Ayazaga districts, ends at Ataturk Oto Sanayi Sitesi up north. Central Business District is defined as a concentration of retail and commercial buildings and Istanbul?s Central Business District is Besiktas-Maslak route which includes area to be mapped. Zincirlikuyu, Levent, 4. Levent, Sanayi and Maslak areas include different types of commercial buildings. Although the area is a Central Business District, it includes dwellings, schools, hospitals, military base and Istanbul Technical University campus and is also connected to D100 and E-80 highways. The route has and will continue to have a very high traffic volume due to ever growing skyscraper constructions inspite of Taksim-4.Levent (soon to be Maslak) subway.Noise mapping the area, defining problems and planning measures will help to prevent upcoming problems.The aim of this thesis study is traffic noise mapping and action planning on Istanbul?s Central Business District, Zincirlikuyu-Maslak transportation route and therefore developing academic exprience on the subject. Traffic noise mapping ad acion planning to be executed 300 m around each side of 7 km Zincirlikuyu Maslak traffic route will be achieved with noise mapping simulation program SoundPLAN.