Şehirlerin gürültü haritalarının hazırlanması Bolu ili örneği
Preparation noise maps of cities: Bolu case study
  1. Tez No: 574659
  2. Yazar: ADNAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Birbiri ile uyumsuz ve düzensiz bir biçimde çıkan rahatsız edici her türlü sese gürültü denilmektedir. Günümüz şartlarında gürültünün, sağırlığın yanı sıra ruhsal ve sinir sistemi hastalıklarına da neden olabileceği belirlenmiştir. Ayrıca gürültünün uyku bozukluklarına, strese ve iş yapabilme yeteneğinde azalmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Gürültünün; fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve iş yapabilme yeteneğindeki olumsuz etkilerini önleyecek koruyucu uygulamalar hayata geçirilmelidir. Bu nedenle gürültü kontrol stratejilerinin geliştirilebilmesi için her gürültü kaynak grubu için (karayolu, demiryolu, sanayi ve eğlence) sınır aşımlarının yer aldığı sıcak noktaların belirlenmesi gereklidir. Bu çalışmada Bolu Belediyesinin hizmet sınırları içindeki yerlerde kaynak esaslı ve birleştirilmiş stratejik gürültü haritaları hazırlanarak etki analizleri yapılmıştır. Bu amaçla SoundPLAN yazılımından yararlanılmıştır. Modelleme çalışmalarının doğrulanması amacıyla 12 noktada yapılan gürültü ölçüm sonuçları kullanılmıştır. Ölçümler Swan 958 A ölçüm cihazı ile yapılmıştır. 24 saatlik zaman aralığı (Lgag) için elde edilen sonuçlara göre: (1) 75 dB(A) ve üzeri gürültü düzeyinden etkilenen yaklaşık 2,8 km2'lik bir alanda 1.400 hane, 1 okul ve 6.500 hane sakini, (2) 70-74 dB(A) gürültü değer aralığından etkilenen yaklaşık 2,8 km2'lik bir alanda 1.700 hane, 14 okul, 7 hastane ve 8.400 hane sakini, (3) 65-69 dB(A) gürültü değer aralığından etkilenen yaklaşık 4,5 km2'lik bir alanda 2.200 hane, 14 okul, 6 hastane ve 6.700 hane sakini, (3) 60-64 dB(A) gürültü değer aralığından etkilenen yaklaşık 7,3 km2'lik bir alanda 2.600 hane, 30 okul, 8 hastane ve 10.100 hane sakini, (4) 55-59 dB(A) gürültü değer aralığından etkilenen yaklaşık 11 km2'lik bir alanda 5.600 hane, 42 okul, 4 hastane ve 22.700 hane sakini, (5) 50-54 dB(A) gürültü değer aralığından etkilenen yaklaşık 16 km2'lik bir alanda 8.800 hane, 46 okul, 2 hastane ve 35.000 hane sakini bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Any kind of sound emerging in irregular and inharmonious ways that is disturbing is called noise. Noise has been reported to result in deafness as well as neurological and mental disorders. Also, noise has been determined to lead to sleep disorder, stress, and the impaired ability to do work. Protective measures to prevent the adverse physical, physiological and psychological effects should be put in practice. Therefore, hotspots where thresholds are passed in terms of every group of sources of noise (highway, railway, industry and entertainment) need to be established to develop noise control strategies. In this study, in the places delimited by the service domain of Bolu Municipality, impact analyses were conducted on the basis of source by the creation of integrated strategic maps of noise. In so doing, SoundPLAN was utilized. For validation of models, 12 point measurements were used. Measurements were made using Swan 958 A instrument. According to results obtained for the period of 24 h (Lgag), the following areas were adversely affected with the following noise levels: (1) 2.8 km2 with ≥ 75 dB(A) including 1.400 households, 1 school, and 6.500 residents, (2) 2.8 km2 with 70-74 dB(A) including 1.700 households, 14 schools, 7 hospitals, and 8.400 residents, (3) 4.5 km2 with 65-69 dB(A) including 2.200 households, 14 schools, 6 hospitals, and 6.700 residents, (4) 7.3 km2 with 60-64 dB(A) including 2.600 households, 30 schools, 8 hospitals, and 10.100 residents, (5) 11 km2 with 55-59 dB(A) including 5.600 households, 42 schools, 4 hospitals, and 22.700 residents, (6) 16 km2 with 50-54 dB(A) including 8.800 households, 46 schools, 2 hospitals, and 35.000 residents.