Kısıtlı veri durumunda yayılı kaynaklardan su kaynaklarına gelen N ve P yüklerinin tahmini: Çoruh havzası örneği
In case of limited data, prediction of N and P loads to recieving water coming from diffuse pollution sources: Çoruh basin case
- Tez No: 251678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki su havzaları için mevcut ve sınırlı miktardaki veriler kullanılarak yayılı kirlilik kaynaklardan gelen Azot (N) ve Fosfor (P) yüklerinin tahminine yönelik pratik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem Çoruh Havzası'nda uygulamış ve uygulama sonuçları değerlendirilerek, yöntemin Türkiye'de uygulanabilirliği irdelenmiştir. Bu çalışmada doğruya yakın değerler elde edilmesine imkan veren CBS, Uzaktan Algılama ve modelleme teknikleri kullanılmadan, mevcut veriler kullanılarak, yayılı kirlilik kaynaklarından gelen Azot (N) ve Fosfor (P) yükleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, yayılı kaynaklardan su kaynaklarına gelen N ve P yüklerinin, CBS, uzaktan algılama ve modelleme teknikleri kullanılmadan mevcut tarımsal, hayvansal, alansal ve demografik veriler kullanılarak doğruya yakın bir şekilde hesaplanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A practical method is developed for the prediction of N and P loads to receiving water coming from diffuse pollution sources, in case of limited data. The method is implemented to Çoruh Basin and it was discussed for applicability into all watersheds of Turkey. The method used the existing agricultural, animal and demonstrative data to predict the N and P loads without using GIS, Remote Sensing and modeling techniques. As a result, the method gives successful results and almost truly information to predict the N and P loads coming from diffuse sources and can be used on all watersheds in Turkey.