Mimarlık disiplininde enformel bilgi paylaşım ve iletişim ortamları
Informal knowledge sharing and communication medium in architectural discipline
  1. Tez No: 251688
  2. Yazar: EYLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yüzyılda yaşanan bilimsel gelişmeler ve enformasyon teknolojilerindeki ilerlemeler, günümüz kültürünü, bilinen adıyla Bilgi Çağı'nı yaratmıştır. Her türlü enformasyonun bireyler tarafından serbestçe aktarılabildiği ve bilgiye anlık ulaşımın mümkün olduğu bu kültürel ortamda bilgi üretim süreçleri ve dolayısıyla bilgi tanımı değişmektedir. Bu durum mimarlık disiplinini de etkilemiş, mimari bilgi üretiminde deneyim, gündelik yaşam gibi farklı açılımları ve enformellik, ağ gibi farklı kavramları gündeme getirerek, mimari bilginin niteliğinde değişikliklere neden olmuştur. Bu bağlamda, bir sistem olan toplumun kültürünün, kullanılan iletişim araçları ile nasıl şekillendiğinin incelemesi yapılmış ve her kültürel dönüşümün mimarlık alanına ve mimari bilgi üretme süreçlerine etkileri, mimarlık alanında olanaklı kıldıkları yeni iletişim araç ya da ortamları, Arkitera Mimarlık Merkezi örneği gibi enformel kurgulu ortamlar ve oluşumlar üzerinden araştırılmış ve tartışılmıştır.Sonuç olarak günümüz mimari bilgi üretimine etki eden enformel oluşumların incelendiği tez, mimarlık alanında enformel oluşumların mümkün kıldığı katmansızlaşmanın, günümüz kültürel dinamiklerine cevap verebilmesi açısından bir gereklilik olduğunu savunmakta ama bir o kadar da barındırdığı cemaatleşme tehlikesine karşı bir uyarı niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The scientific developments and the improvements in the information technologies in the last century, created today?s culture, known as Information Era. In this cultural media where every kind of information is transmitted through individuals and it is possible to access information instantly, the production process of information and thus the definition of information changes. In this circumstances, the architectural discipline is also affected, various openings such as experience, everyday life and various concepts such as informality, network in the production of architectural knowledge has risen up on the agenda and caused changes in the essence of architectural knowledge. In this regard, how the culture of the society as a system, is shaped through the communication tools is investigated, and the effects of every kind of cultural transformation in the field of architecture and architectural knowledge production process, new communication tools or medium in the field of architecture, the informal medium and formations such as Arkitera Architecture Center has been researched and argued.In conclusion, the thesis that investigates the informal formations which effect contemporary architectural knowledge production, asserts that in the subject of architecture it is a necessity to be layerless, in order to respond the contemporary cultural dynamics that informal formations enable, while it also makes remarks on the danger of formation of communities.