Etanol katkılı yakıt kullanımının motor performansına ve emisyonlara etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of using ethanol blended diesel fuels on engine performance and exhaust emissions
  1. Tez No: 251698
  2. Yazar: EREN ŞENVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ERTUĞRUL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fosil yakıtların; dünya üzerindeki rezervlerinin azalması, hava kirliliğine neden olması, siyasi ve ekonomik krizlerden çabuk etkilenmesi, rezervlerinin belirli bölgelerde toplanmış olması gibi olumsuzluklarından dolayı alternatif yakıtların kullanımı ve alternatif yakıtlarla ilgili yapılan deneysel çalışmalar hız kazanmıştır. Günümüzde içten yanmalı motorlarda etanol, metanol, doğal gaz, hidrojen ve LPG gibi alternatif yakıtlar kullanılmaktadır.Yapılan çalışmanın amacı; bir dizel motorda yenilenebilir alternatif yakıt olarak kullanılabilen etanolün dizel yakıt ile farklı oranlarda ve değişken sıkıştırma oranlarında kullanılması durumlarında performans deneylerine bağlı silindir içi basınç ve egzoz emisyonlarının ne gibi değişimlere uğradığının belirlenmesidir. Bu karakteristiklerinin bulunmasında tek silindirli bir test motoru olan ASTM?CFR motoru sabit motor devrinde (900 d/d) ve yüksüz olarak çalıştırılmıştır. İlk olarak motor %100 Euro ? dizel yakıtı ile çalıştırılmış ve referans değerler elde edilmiştir. Hacimsel olarak %5, %10, %15 oranlarında etanol katkılı Eurodizel yakıtı 14.8:1, 16:1, 17.4:1, 19:1 ve 21:1 sıkıştırma oranlarında denenmiştir. Bulunan sonuçlarla referans dizel yakıt ile elde edilmiş referans değerleri karşılaştırılmış ve söz konusu alternatif yakıtın motor performansı ve egzoz emisyonları üzerine etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The experimental studies and uses of alternative fuels has been accelerated because of fossil fuels in decreasing of reserves, result in air pollution and gathering limited zones. Nowadays, the alternative fuels as ethanol, methanol, natural gas, hydrogen and liquefied petroleum gas have been used in internal combustion engines.The goal of this study; determining the changings in inner cylinder pressures and exhaust emissions in situations of using ethanol which can be used an alternative renewable energy, with diesel at different ratios and variable compression ratios in disel engines. In determining of this characteristics an ASTM-CFR engine which is a mono cylinder test engine had been operated at constant engine speed and without loading. Firstly engine had been operated with % 100 diesel and referance values had been obtained. Afterthat, %5, %10, %15 ethanol blended eurodiesel fuel at 14.8:1, 16:1, 17.4:1, 19:1 and 21:1 compression ratios had been tested. Results and referance values had been compared and effect of the alternative fuels had been determined on engine performance ana exhaust emissions.