Boya hattı otomasyonu
Coating line automation
  1. Tez No: 251731
  2. Yazar: SÜNUSİ TURFANDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma örnek bir sürekli boya hattının mekanik ve elektriksel donanımlarıyla tanıtıldığı, haberleşme sistemlerinin incelendiği, tahrik elemanlarının detaylandırılarak tartışıldığı, sarıcının modellendiği ve belirlenen kriterlere uyacak şekilde uygun bir ayrık kontrolör tasarlandığı bir tezdir.Hattın nasıl çalıştığı, hangi makinelerin ne gibi işlevlere sahip olduğu, çeşitli problemlerin nasıl çözüleceği, üretilen boyalı sacın kalite standartlara uygun nasıl kontrol edileceği anlatılmıştır.Verimli ve sağlıklı bir işletme için büyük öneme sahip olan haberleşme sistemi tezde anlatılmış, diğer saha yollarının özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Sürekli boya hattında melez haberleşme sistemi kullanılmıştır. Böylelikle PROFIBUS'ın sağladığı merkezi sistemin avantajları ile dağıtılmış sistemin saha yolu olan CTNet'in ayaraları birleştirilerek bir haberleşme ağı kurulmuştur. Saha yolu olarak seçilen PROFIBUS ve CTNet sistemlerinin özellikleri, hattaki kullanım alanları, işlevleri belirtilmiştir.Boya hattında oldu gibi birçok sanayide malzemeyi bobin haline getirip sevkıyata hazır hale getirmek için kullanılan sarıcı matematiksel olarak modellenip transfer fonksiyonu çıkartılmış ve çeşitli ölçütlere göre farklı yöntemlerle uygun kontrolörler tasarlanmıştır. Bununla birlikte diğer elektrik motorları ile tahrik edilen sistemlerin hız, moment ve gerginlik gibi kontrol yöntemleri tanıtılmış ve çalışma ilkeleri tartışılmıştır.Bu çalışma gelecekte alüminyum, ambalaj, demir-çelik veya kâğıt sanayinde sarıcı ve sac gerginlik kontrolü konularında yapılacak araştırmalar ile ilerletilebilinir.
Özet (Çeviri)
The thesis details Continious Painting Line with its all machine, electrical equipments, communication networks and discusses differences between control algorithms prepared for motors driven by VSD?s and also designs a digital controlller to fulfill the specified requirements for rewinder.Line working conditions, machine functions, problem solving and tests for paint qualities can be found as detailed within this paper.Hybrid communication network has been used in this Continious Painting Line by collaborating the advanteges of PROFIBUS and CTNet an example of distributed systems. Properties of these both communication networks have been compared step by step, their functions have been detailed.Rewinder used for winding painted strips into coil form has been discussed in this paper. Its mathematical model and furthermore transfer function have been derived and some controller types have been found with different methods. In addition, control algorithms such as speed, tension and torque control for machines driven by motors have been detailed and their working principles have been discussed.This thesis can ben improved by researches about rewinder and strip tension control in steel or paper industries in future.