Betonarme taşıyıcı bir sistemin deprem güvenliğinin değişik yöntemlerle değerlendirilmesi
Earthquake safety analysis of the reinforced concrete structure by using different methods
- Tez No: 251741
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mevcut yapıların kuvvet esasına dayalı yöntemler yerine, doğrusal olan ve olmayanyöntemler kullanılarak performansının incelenmesi sonucunda; sismik yükleraltındaki yapının elastik ötesi davranışı belirlenebilmektedir. Bunun sonucundayapıda meydana gelebilecek mekanizma durumları, deprem sonrasındagözlenebilecek kapasite kayıpları ve gerekebilecek uygun güçlendirme stratejisininelde edilmesi mümkün olmaktadır.Yüksek lisans tezi olarak sunulan mevcut çalışmada, buyöntemlere ait özet bilgiler verildikten sonra bir yapının deprem performansıdoğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerle belirlenerek, bu iki yönteminkarşılaştırılması yapılmıştır. Tezin birinci bölümü konuya giriş ve konuyla ilgilibilgileri içermektedir.İkinci bölümde, yapı sistemlerinin deprem yükleri altında doğrusal olmayandavranışının göz önüne alınma nedenleri anlatılmış ve ilgili analiz yöntemleriaçıklanmıştır.Üçüncü bölümde, mevcut yapıların deprem performanslarının belirlenmesi veperformansa dayalı tasarım kavramının açıklaması yapılmıştır.Dördüncü bölümde, yapıların güçlendirilmesi ve bununla ilgili yöntemler yeralmaktadır.Beşinci Bölümde, betonarme yapıların deprem performanslarının belirlenmesiamacıyla, düzlem bir çerçeve örneğinin iki farklı yöntemle hesabı yapılmıştır.Altıncı bölümde, örnek betonarme bir yapının doğrusal analiz yöntemleriyleperformans değerlendirilmesi yapılmıştır.Yedinci bölümde, aynı yapının doğrusal olmayan yöntemlerle performansınındeğerlendirilmesi yapılmıştır.Sekizinci bölümde ise yapılan hesaplamalar ışığında, elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instead of conventional linear elastic methods, the nonlinear pushover analysismethod enable the desinger to analyze the elastoplastic behavior of the structureunder seismic loading. Moreover, it is also possible to obtain mechanism states, todetermine weak points of the structure under the earthquake loading, and to choosethe most efficient strengthening strategy which may be necessary.The first chapter of the present thesis consists of an introduction to theproblem and gives a general information about the seismic evaluation of the existingbuilding by using the linear and the nonlinear methods as described in the SeismicCode (2007).In the second chapter, the assumptions related to the linear and the nonlinearevaluation of structures under seismic load are explained in detail. The methods usedfor the linear and nonlinear analysis are defined.In the third chapter is devoted to the seismic performance evaluations of existingstructures as well as the performance based design of structures.In the fourth chapter the general method of strengthening of structures are explainedbriefly,as it is given in Seismic Code (2007).In the fifth chapter a plane concrete frame example is considered, to present themethods in detail. The evaluation is carried out by employing the both method asgiven in Seismic Code (2007).In the sixth chapter a concrete structure is investigated to determine the seismicperformance by using linear evaluation method.In the seventh chapter, the same example is considered and evaluation is done byusing the nonlinear method.In the eighth chapter, the results of thesis are given conjunctively.