Mikroişlemci tabanlı biyolojik veri toplama sistemi
Microprocessor based biological data collecting system
  1. Tez No: 251770
  2. Yazar: TOLGA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu projenin amacı, tıpta, endüstride ve araştırma laboratuarların da ihtiyaç duyulan, genel amaçlı ve çok kanallı ölçme, işleme, görüntüleme ve saklama yapabilen, biyomedikal çalışmalar için kullanılabilecek biyopotansiyel kuvvetlendiricilerle sanayi ve araştırma laboratuarların da kullanılabilecek ölçme düzenlerini içeren, mikroişlemci destekli bir cihazın gerçekleştirilmesidir.“Veri toplama sistemi”olarak da bilinen bu ölçme ve eğitim sistemi, her türlü fiziksel, kimyasal, elektriksel ve biyolojik büyüklük ve işaretlerin ölçülmesi işleminde kullanılabilecektir. Bu işaretlerin işlenmesi için tasarlanan her kuvvetlendirici katı modül olarak seçilen sistem gözlerinden birine takılabilmektedir. Cihazın modüler olması, teknoloji ve araştırma laboratuar ve iş yerlerinde, sıcaklık, yer değiştirme, kuvvet, basınç, gibi reel büyüklüklerin aynı zamanda ölçülmesine olanak sağlamaktadır. Bu cihaz, her türlü algılayıcının elektriksel işarete dönüştürülerek kullanılmasına imkan vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, a microcontrolled based general purpose and multichannel measuring, processing, monitoring and storing unit consisting of different kind of biopotential amplifiers which is used in Biomedical studies, addition with physical, chemical and electrical measuring units used in industrial and measuring laboratories was aimed to be realized. This training and measuring unit which is known as“data acquisition system”, could be used to measure any kind of physical, chemical and electrical quantities and also biological signals. Each of the amplifiers designed for these signals can be plugged into one of the chosen system slotes. Thanks to modular instruction of the system, it is possible to measure temperature, displacement, force, pressure, velocity, acceleration and volume at the same time, as they are the real quantities in technology and research laboratories. This unit permits any kind of transducer to be used.