Mikroişlemci tabanlı çok fonksiyonlu mesaj örüntüleme sisteminin tasarımıve gerçekleştirilmesi
Design and construction of microprocessor based multifunction message display system
  1. Tez No: 68138
  2. Yazar: SALİH SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
MİKROİŞLEMCİ TABANLI ÇOK FONKSİYONLU MESAJ GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Salih SAYDAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1997 ÖZET Kalabalık ve gürültülü yerleşim birimlerinde, topluma mesaj iletmenin en etkin yollarından biri ışıklı iletişim sistemi kullanmaktır. Bir mikrobilgisayar veya bir mikroişlemci bu amaç için verimli şekilde kullanılabilir. Bu çalışmada, bir mikroişlemci tabanlı mesaj görüntüleme sistemi tasarlanmış ve "yapılmıştır. Gösterge panelinde veri görüntülemek için, dikey tarama yöntemi, yatay tarama yöntemine tercih edilmiştir. Bu yöntemde yazılım daha basitleşmekte ve görevlilik çarpanı, görüntülenecek karakter sayısından bağımsız olmaktadır. 2 adet 8031 mikrodenetim tümdevresi kullanılmıştır. Biri mesaj kayıt ve programlama sisteminde ve diğeri de kayan yazı panelinde. Bu 2 sistem arasındaki iletişim RS232 ile yapılmıştır. Sistem; mesaj kayıt, programlama ve görüntüleme olmak üzere 3 altprogram tarafından işletilebilmektedir. Herbiri 128 karakterden oluşan 248 mesaj kayıt edilebilmektedir. Mesajları 8 farklı görüntüleme türünden birinde görüntüleyebilmek için 192 farklı program yapılabilmektedir. Bunlar; sola kaydırma, aşağı kaydırma, harf kaydırma, grup kaydırma, harf yazdırma, sabit yazdırma, boş bırakma ve flaşlamadır. Bu sistemde 5X7 matris gösterge geliştirilerek 5X8 matris gösterge kullanılmıştır. Tanımlanan karakter sayısı 83'tür. Çoklandırılmış dizi yönteminin kullanılması ile her satır saniyede 83.4 kere enerjilendirilmektedir. Bu sürücü sayısını ve güç tüketimini azaltmaktadır. Bilim Kodu : 609.01.00 Anahtar Kelimeler ; LED gösterge, matris tarama, 8031 Sayfa Adedi : 227 _ ' Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONSTRUCTION OF MICR0PROCESSR BASED 1WULT1FUNCTION MESSAGE DISPLAY SYSTEM (M.Sc.Thesis) Salih SAYDAM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1997 ABSTRACT One of the best ways of conveying information to public, in crowded and noisy places, is to use message display system. A microcomputer or a microprocessor can be used efficiently for this purpose. In this study, a microproccessor based multifunction message display system has been designed and constructed. Vertical scanning method has beerr employed rather than horizontal scanning method to display the data on the display panel. In this method, the software is much more simpler and the duty cycle is independent of the number of characters displayed. Two 803-1 microcontroller chips have been used. One is in the message entering & programming system and the other is in the sliding/scrolling message panel. The communication between these two systems have been made with the RS232. The system can be operated with 3 subprograms that are message recording, programming and displaying. 248 messages, with 128 characters each, can be recorded. 192 different programs can be made to display the messages in one of the eight displaying types. These are shift left, scrolling, single character shift, group shift, single character displaying, displaying, blinking and displaying nothing. In this system, 5 by 8 matrix display system has been used by improving 5 by 7 matrix display. The number of defined characters are 83. By the use of multiplexing array method, each row is reenergized 83.4 times per second. This reduces the number of driver and energy consumption of the system. Science Code Key Words Total Number of Pages Adviser 609.01.00 LED display, matrix scanning, 8031 227 Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ