Bitkilendirilmiş çatı sistemleri için tasarım seçeneklerinin geliştirilmesi
Development of design alternatives of green roof systems
- Tez No: 251802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL TÜRKERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, bitkilendirilmiş çatı sistemlerinin, küresel ısınma ve iklim değişimi kapsamında geliştirilen geleceğe yönelik iklim senaryolarına karşı etkin bir önlem olarak kullanılabileceği öngörülmüştür. Ancak Türkiye'de bitkilendirilmiş çatı sistem tasarımı ile ilgili yeterli düzeyde bilimsel çalışma olmaması ve bu nedenle kısıtlı sayıda ortaya konan bitkilendirilmiş çatı sistemi uygulamalarında çeşitli hasar ve sorunlar oluştuğu, bu sorunlar nedeni ile de bu sistemlerin ülkemizde yaygınlaşmadığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, tasarım sürecinde rol alan kişilerin, bitkilendirilmiş çatı sistemleri tasarlarken, ülkemiz çevre ve piyasa koşullarına göre belirlenmiş olan yerel bitkilendirilmiş çatı sistem seçeneklerine ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Belirlenen sorun ve bu sorunun önemi doğrultusunda bu tez çalışmasında, binanın tasarım ve yapım sürecinde rol alan kişiler için performans yaklaşımına bağlı olarak, kullanıcı konfor koşullarını ve yapı sağlığını koruyan yerli paket bitkilendirilmiş çatı sistem tasarım seçenekleri geliştirilmiş ve geliştirilen tasarım seçenekleri nitel performans kriterlerine bağlı olarak ön değerlendirmeden geçirilerek, daha sonra yapılacak bilimsel performans değerlendirme çalışmalarına girdi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is designated that green roof systems can be used as an effective prevention of global warming, climate change and its future outcomes. However, not having enough scientific study on green roof systems in Turkey causes some damages and problems, which lead green roof systems not being widespread in this country. It is also stated that designers, who are involved in this period, need local green roof system alternatives whilst the roof systems are being designed. This defined problem in line with its importance, in this thesis it is defined that local green roof system alternatives that provide comfort for the users and improve building health conditions that protect domestic package green roof system alternatives to develop and improve design options in accordance with the qualitative performance method for people, who have involved in design and construction periods, are developed and then pre-assesed these alternatives in line with qualiative performance criterias to provide income for scientific performance reviews.