Modüler koordinasyon açısından kaplama malzemelerinin boyutsal analizi
Analysing the dimentions of building materials according to the modular coordination
  1. Tez No: 251816
  2. Yazar: OKNUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada modüler koordinasyonun önemi, endüstrileşme ile ilişkisi ortaya konularak gerekliliği irdelenmiş ve modüler kaplama malzemelerinin boyutlarının modüler koordinasyon açısından değerlendirilmesi için bir yöntem geliştirmek amaçlanmıştır.Birinci bölümde, tezin yapılış amacı, kapsam ve sınırları, konunun ele alınış yöntemi anlatılmıştırİkinci bölümde modüler koordinasyonun tarihi gelişim süreci, neden ve gereklilikleri ele alınmıştır. Endüstrileşmenin başlaması, koşulları; modülün endüstrileşme açısından önemi ve katkısı; modül belirlemede kullanılan yöntemler ele alınarak, modüler koordinasyon ile karşılaştırılmış ve modüler koordinasyonun yapı tasarım süreci açısından da önemi vurgulanmıştır.Üçüncü bölümde malzeme boyutlarında ki sınırları belirleme de önemli olan tekno-ekonomik etkenler ortaya konulurken kullanıcı isteklerinin de önemi ve boyut çeşitliliği üzerinde ki etkileri üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde modüler kaplama malzemeleri kökenlerine göre sınıflandırılmış, her bir malzeme ile ilgili sektörel durum kabaca anlatılmış ve TSE de ki ilgili standartlarda yer alan sınıflandırmalar ve verilen boyutlara değinilmiştir.Beşinci bölümde modüler kaplama malzemelerinin modüler koordinasyon açısından değerlendirilmesi için bir yöntem önerilmiştir. Öncelikle değerlendirme açısından modüler koordinasyon için önemli olan kriterler belirlenerek bir değerlendirme yöntemi tanımlanmıştır. Değerlendirme yönteminde asıl amaç malzeme boyutlarına etki eden genel etkenlerle modüler koordinasyonun dayandığı prensiplerin karşılaştırılması ve sonuçta da somut veriler elde edilmesi amaçlanmış ve bu çalışma yöntemi üzerinden iki örnek malzeme ele alınarak boyutlar açısından analiz edilmiştir.Altıncı ve son bölümde ise tez kapsamında ele alınan konunun genel olarak ele alınmış ve özellikle beşinci bölümde ortaya konulan yöntemin faydası üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to understand the importance and the necessity of modular coordination for endustrialization, and to improve a method for modular finishing materials by modular coordination.In the first section, the aim of the thesis, significance and limitations of it, and the method that supports through the study are explained.In the second section, modular coordination is explained historically by asking how and why. The conditions of industrialization, the aim and the importance of using a module, the methods for determining modules are explained and clarified. Also, the importance of modular coordination for the designing stage explained through the usable grids.In the third section, as the importance of techno-economical factors for determining the dimensions of materials are described, the effects of user requests are also explained.In the fourth section, modular finishing materials are classified by origin. For each material there mentioned market conditions in common, and the sizes and classifings made by Turkish Standarts are considered, too.In the fifth section, there suggested a method to evaluate modular material sizes for modular coordination. Firstly, the principles of modular coordination are determined to clearify the evaluation method then the aim of the method is to compare the facts that comes from the techno-economical factors and the user requests with the principles of modular coordination. Thus, by using the method it?s also aimed to get real results-numbers. Two material evaluation examples are done by analysing their sizes by the method.In the sixth section, the whole study is summerized and especially the method for evaluating the material sizes is discussed to compare it is usable or not.