Cleaning of hydrogen sulphide containing gases: combining sulphur and nitrogen cycles
Hidrojen sülfür içeren gazların arıtılması: Kükürt ve azot çevrimlerinin birleştirilmesi
- Tez No: 251820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKER, PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mevcut aktif çamur içerisinde elekton alıcısı olarak nitrat ve nitritin kullanıldığı pilot ölçekli bir sürekli absorbsiyon kulesi sisteminde H2S oksidasyonu çalışılmıştır. Bu çalışma, atıksu ve biyogazın yükleme oranlarına bağlı olarak hem nitratın hem de nitritin kullanılarak H2S'in elementel kükürt ve ya sülfata oksitlenebildiğini göstermiştir. Bu konuda yapılacak ilerideki çalışmalarla, anaerobik arıtma, biyogaz üretimi ve biyogaz arıtımının aerobik arıtma ile birleştirilebileceği gösterilmiştir. Bu durum kükürt ve azot çevrimlerinin entegrasyonu ile birlikte kükürt emisyonlarının indirilmesine olanak vermektedir. Nitrat ve nitrit ile beraber kükürt gideriminin birleştirilmesi H2S emisyon kontrolünün yanısıra karbon kaynağı kullanmadan ototrofik denitrifikasyon prosesi ile azot giderimine imkan sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The oxidation of H2S was carried out in continuous pilot scale absorption tower system using both nitrate and nitrite as electron acceptor in the presence of activated sludge. This study showed that both nitrate and nitrite could be used to oxidize H2S to sulfate or elemental sulfur depending on the loading ratio of wastewater and biogas. So the combining of anaerobic treatment, biogas production and biogas cleaning with aerobic treatment could be possible with further investigations. This allows the integration of sulfur and nitrogen cycles to alleviate sulphur emissions. Combining sulfide removal with nitrate or nitrite allows not only to control H2S but also improve nitrogen removal via autrotrophic denitrification without using carbon source.