Periodontal durum ve oral hijyen alışkanlıklarınınağız kokusu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The investigation of the effect of periodontal status andoral hygiene habits on halitosis
- Tez No: 710240
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ağız kokusu genellikle halitozis olarak adlandırılır; ancak bu gibi kötü kokuların oral kaviteden kaynaklandığı durumlarda oral malodor olarak da tanımlanmaktadır. Ağız kokusu etkilenen bireyler için sosyal ve psikolojik sorun yaratan bir durumdur. Halitozis büyük oranda ağız içi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Kötü kokunun nedeni oral kavitedeki anaerob bakterilerdir. Bu bakteriler sülfür içeren aminoasitleri sistein ve metiyonini indirgeyerek hidrojen sülfür (H2S) ve metilmerkaptan (CH3SH) gibi volatil sülfür bileşiklerinin (VSB) açığa çıkmasına neden olurlar. Oral malodorun tayininde organoleptik ölçümler ve VSB ölçümlerinden faydalanılmaktadır. Bu tezin amacı, Yakın Doğu Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesine başvuran bireylerde oral malodor görülme sıklığının araştırılması ve oral malodor ile yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, ağız kokusu şikayeti, ağız solunumu, periodontal sağlık durumu, oral hijyen alışkanlıkları, dili kaplayan eklenti (DKE) miktarı, mevcut restorasyonlar, DMFT indeksi, alkol ve sigara kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubu yaşları 20 ile 80 arasında değişen (yaş ortalaması; 39,07 + 14,79), sistemik olarak sağlıklı 298 kadın ve 314 erkek olmak üzere toplam 612 bireyden oluşmaktadır. Oral malodorun belirlenmesinde organoleptik yöntem ve VSB miktarını tayin eden bir portatif sülfür monitörü (Halimeter®) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için Student t Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Lojistik Regresyon Analizinden faydalanılmıştır. Bu araştırma sonunda; incelenen tüm hastalarda OS değerlerine göre % 51,9 (OS: ≥2), VSB ölçümlerine göre %54,08 (VSB: ≥110 ppb) oranında ağız kokusu tespit edilmiştir. OS değerleri ile VSB ölçümleri arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmıştır [(r: 0,82), (p0,05). Çalışmamızda VSB değerlerinin dolayısıyla ağız kokusu şiddetinin artmasında en etkili parametreler sırasıyla DKE miktarı, en yüksek periodontal cep derinliği ve diş ipi kullanımı olarak tespit edilmiştir. Çalışmamız sonucunda periodontal sağlığın ve oral hijyen uygulamalarının ağız kokusu üzerinde belirgin etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Sonraki çalışmalarda bu parametreler ile ağız kokusu arasındaki ilişkinin detaylı olarak incelenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Halitosis is the general term used to describe unpleasant breath but also bad breath is described as oral malodor if it is caused by oral conditions. Bad breath causes psychological and social problems in the general population. The majority of oral malodor is derived from an oral source. Anaerobic bacteria are the cause of bad breath in oral cavity and the bacterial flora leads to disclosure of volatile sulfur compounds (VSC) such as hydrogen sulphide (H2S) and methylmercaptan (CH3SH) by reducing sulfur-containing amino acids to methionine and sisteine. Organoleptic measurements and VSC measurements are useful for the determination of bad breath. The objective of this study is to assess the prevalence of oral malodor in patients who referred to the Near East University, Faculty of Dentistry and analyze the association of halitosis with age, gender, education level, self-reported halitosis, periodontal status, oral hygiene habits, the amount of tongue coating, dental restorations, DMFT index and smoking and alcohol use. The study included a total of 612 healthy subjects (298 female and 314 male) ranging in age from 20 to 80 (mean age; 39,07 + 14,79). Oral malodor assessment will be carried out by organoleptic measurements and portable sulphide monitor (Halimeter®). Student's t-test, ANOVA, Pearson's correlation analysis and logistic regression analysis is used for statistical analysis. The prevalence of oral malodor was 51,9% for OS (OS ≥2) and 54,8% for VSC (VSC ≥110 ppb) values. There was positive and statistically significant correlation between VSC values OS measurements [(r: 0,82), (p0,05). In our study, the most effective parameters in increasing the VSC values which means severity of halitosis were identified as respectively, the amount of TCI, the highest periodontal pocket depth and the use of dental floss. The results of this study indicate that periodontal health and oral hygiene habits have a significant effect on the halitosis. It will be beneficial to search the detailed consideration of the relationship between these parameters and halitosis in subsequent studies.