C3A yüzdeleri ve mineral katkı içerikleri farklı olan çimentolarla üretilmiş harçlara klor etkisi
Effects of chloride penetration in cement paste with different persentage of C3A and mineral admixture
  1. Tez No: 251827
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çimento, ince yapıdan kaba yapıya kadar inşaat sektörünün hemen hemen her alanında kullanılan bir yapı malzemesidir. Ancak çimento harçları her zaman istenilen isteklere karşılık veremeyebilmektedir. Kullanılacağı yere ve maruz kalacağı şartlara göre çimento harçlarının ve betonların bazı ek özelliklere sahip olması istenir. Klora karşı geçirimsiz olmak da bu istenen özelliklerden birisidir. Bunun gibi bazı isteklere cevap verebilmek için çimento harçları bazı katkılar katılarak üretilmektedir.Bu çalışmada değişik çimentolara, üç farklı mineral katkı katılarak hem harçların genel niteliklerindeki değişikliklere hem de harçların klor geçirgenliklerine bakılmıştır. SDÇ 32,5 ve CEMIV/B 32,5R çimentoları kullanılarak çimento bileşimindeki C3A bileşeninin klor geçirgenliğine ve harç özelliklerine etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca yüksek fırın cürufu, tras ve uçucu kül olmak üzere 3 ayrı mineral katkı kullanılarak bu katkıların harç özellikleri üzerindeki etkisine ve bu katkılarla üretilmiş harçların klor geçirimliklerine bakılmıştır. Altı bölümden oluşan bu çalışmada, ilk bölümde yapılan çalışmanın amacı anlatılmıştır. İkinci bölümde, çimento hakkında genel bilgi verilerek, sertleşmiş çimento hamurunun özelliklerinde bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde harçlar konusuna değinilmiş ve harçların içerisinde bulunan dolgu malzemeleri ve katkı malzemeleri de anlatılmıştır. Dördüncü bölümde iki farklı çimento ve 3 farklı mineral katkı ile yapılan deneysel çalışma anlatılarak, elde edilen değişik harçların fiziksel ve mekanik özelliklerine bakılarak klor geçirgenlikleri hakkında yapılan araştırma anlatılmıştır. Beşinci bölümde deney sonuçlarına bakılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölüm olan altıncı bölümde ise, çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement is the most important building material for the civil engineering. But unfortunately, cement paste?s performance always is not so much good. For example, the impermeability against the chloride is effective for the cement performance. Because of the like this reason cement paste includes kinds of admixture.In this work, three different mineral admixtures were used to investigate the properties of cement paste and chloride penetration in different kind of cement. This work includes six parts and in first part, the objective of the work was explained. In second part, there is some knowledge about cement and hardened cement pastes properties. In third part, pastes and admixtures properties was explained. Fourth part includes the experimental works explanation. There is the conclusion and suggestion in fifth part. In final part the experiments results were discussed.