A.Ü. Ziraat Fakültesi Sakaryabaşı (Çifteler) balık üretim ve araştırma istasyonundaki aynalı sazanların (Cyprinus carpio L. 1758) yaş ve büyümeye bağlı olarak yumurta verimlerinin araştırılması
The Egg yields depending on the age and growth of the mirror carp (Cyprinus carpio L. 1758) at the Sakaryabaşı (Çifteler) fish production and research station of Ankara University Faculty of Agriculture
  1. Tez No: 5911
  2. Yazar: SÜLEYMAN BEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Â.Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ SAKARYABAŞI (ÇİFTELER) BALIK ÜRETİM VE ARAŞTIRMA İSTASYONUNDAKÎ AYNALI SAZANLARIN (Cyprinus carpio L. 1758) YAŞ VE BÜYÜMEYE BA?LI OLARAK YUMURTA VERİMLERİNİN ARAŞTIRILMASI Süleyman BEK CAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Br. Boğan ATAY 1988, Sayfa: 56 Jüri î Prof. Dr. Boğan ATAY Prof. Dr. Gülten KOKSAL Doç. Br. Pusan ERKAKAN la denemede A.Ü. Ziraat Fakültesi Sakaryabaşı (Çifteler) Balık üretim ve Araştırma İstasyonundaki, yetiştiricilik şartları ve sonuçları göz önüne alınarak, aynalı sazanlarda (Cyprinus carpio 1. 1758) yaş ve“büyümeye Bağlı olarak yumurta verimleri ile ”bazı vücut özellikleri karşılaştırılmış, ayrıca üreme zamanının tespitinde yararlanılan GSI ile "bir türsel özellik olan, ancak çevre kofullarına göre değişebilen, Balıkların vücut şekli ve Besililikleri hakkında fikir veren kondüsyon faktörü ve Boyut oranı da Belirlenmiştir. ' Çalışma Ocak 1988-Temmuz 1988 tarihleri arasın da yürütülmüş istasyondaki sazan popülasyonunu temsil edecek nitelikte iki farklı yaş grubundaki 300 adet aynalı sazan içinden 168 adet (72 adet 2 ya^lı, 96 adet 3 yaşlı) dişi Balık seçilerek yumurta miktarı ile diğer vücut özellikleri saptanmıştır. İki farklı yaş grubundaki aynalı sazanlardan, elde edilen 3rumurta miktarları sırasıyla; 2 yaşlılarda 142,400 ad. /kg, 3 yaşlılarda 140,800 ad. /kg Bulunmuştur. &SI değerlerinden elde edilen sonuçlara göre, istasyon şartlarında, gonad gelişiri ile Su. sıcaklığı arasındaki korelasyonun, istatistiki olarak önemli olmadığı, yumurtlama peryodunun 22 Nisan-15 Temmuz ayları arasında olduğu saptanmıştır. İki farklı yaş grubundaki, aynalı sazanlardan elde edilen kondüsyon faktörleri de sırasıyla; 2 yaşlılarda 2,C3, 3 yaşlılarda 2,12 olarak, boyut oranları ise,2 yaşlılarda 2,90, 3 yaşlılarda 2,71 olarak bulunmugtur. ANAHTAR KELÎMELER: Aynalı sazan (Cyprinus carpio L. 1758), Gonadosomatik indeks (GSI), Kondüsyon faktörü, Boyut oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EGG YIELDS DEPEKBING OH TO AGE AND GROWTH OP THE MIRROR CARP (Cyprinus carpio I. 1758) AT THE SAKARYABAŞI (CIFTEX3B.) FISH PRODJCTIOK AND RESEARCH STATION OF ANILARA ÜKIVERSIT3 FACJ1TY OP AGRICJLTJRE Süleyman BEK CAN Ankara Jniversity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof.Dr. Doğan ATAY 1988, Page: 56 Jury : Prof.Dr. Doğan ATAY Prof.Dr. Gülten KOKSAL Assoc. Prof.Dr. Pusun ERKAKAN In this study, some body properties and the egg yields depending on the age and growth of the mirror carp (Cyprinus carpio L. 1758) were compared with consideration given to growing conditions at the Sakaryabaiji (Çifteler) Fish Production and Research Station of A.Ü. Agriculture Faculty Besides, the GSI used for determining reproduction period and the condition factor and dimention rate, which are properties spesific to species, changing with environ mental conditions and which give an idea about the body from and fatness of fish, were determined. The study was carried aut between January 1988 and July 1988, the amounts of the eggs and other body pro perties were determined by selected out of 168 female fish (72 of them two years old and 96 of them three years old) among 300 mirror carp, tfhich are two different age groups. The egg yields of the mirror carp were 142.400 egg/kg, 140.800 egg/kg for age groups of 2 and J years, respectively. According to the results obtained from GSI values, the corelation between gonad development and water tempera ture was found to be statistically insignifcant under the conditions of the station; and the egg laying period was determined to be between 22 April and 15 July. The condition factor were found to be 2.03, 2.12 for the age groups of 2 and 3 years, respectively. The di mention rates were 2.90 and 2.71 for the same age groups, respectively.vi KEY WORDS : Carp (Cprinas carpio L. 1758), Gonosomatic index (GSI), Condition Factor, Dimention Ra te.