Petri ağ çeşitleri ve diferensiyel petri ağları
Petri net structures and differential petri nets
  1. Tez No: 251830
  2. Yazar: FATİH GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Petri ağlarının bir modelleme aracı olarak geçtiği aşamalar taranmış ve klasik Petri ağlarından melez Petri ağlarına kadar geniş bir spektrumda Petri ağ yapısı incelenmiştir. Klasik ve diferansiyel Petri ağları ile ilgili çeşitli örnekler verilmiş, sürekli sistemler için nispeten yeni bir modelleme aracı Petri ağları yaklaşımının non-lineer sürekli sistemlerin modellenmesi için kullanılabileceği daha önce verilmiş örnekler üzerinden gösterilmiş ve yöntem yeni bir örnek üzerinde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the history of Petri nets as a modeling tool is scanned and it is investigated in a wide spectrum from classical Petri nets to hybrid Petri nets. Some examples about classical Petri nets and hybrid Petri nets are given. It is shown that Petri nets approach, as a relatively new modeling tool for modeling continuous systems, can be used for modelling non-linear systems upon previous examples that can be found while literature research, and the approach is tested on a new example.