Eş zamanlı mühendislikte montaja uygun tasarım ve uygulaması
Design for assembly in concurrent engineering and its application
- Tez No: 251832
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, eşzamanlı mühendislik metodolojisinin ışığında kendi tasarım ilkelerinden olan montaja uygun tasarım (MUT) yönteminin tanımlanması, ilkelerinin belirlenmesi ve belirlenen bu ilkelerin bir uygulama üzerindeki etkilerinin karşılaştırılıp ortaya konulmasıdır.Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde ürün geliştirme sürecinin başlamasına neden olan etkenlerden bahsedilmektedir.İkinci bölümde ürün geliştirme sürecine giriş yapılıp, yöntemleri olan sıralı ve eşzamanlı mühendislik anlatılmıştır. Daha sonra eşzamanlı mühendislik hakkında detaylı teorik bilgi verilmiş, uygulama teknikleri sıralanarak, yöntemin başarılı başarısız yönleri tartışılmıştır.Üçüncü bölümde, eşzamanlı mühendislik tekniklerinden olan montaja uygun tasarım hakkında genel bilgi verilmiş ve tasarım kuralları anlatılmıştır. Ayrıca bu yöntemin kullandığı değerlendirme metodlarından bahsedilmiş ve en iyi bilinenleri olan IPA Stuttgart, Hitachi, Lucas ve Boothroyd & Dewhurst montaj edilebilirlik değerlendirme metodları çeşitli örneklerle anlatılarak ele alınmıştır. Bölüm sonunda farklı tiplerde uygulama çeşitleri verilerek bu metodun kullandığı kriteler açıklanmıştır.Dördüncü bölümde cam üretim sanayisinde kullanılan bir otomasyon makinasının cam kalıp tutucu ve kalıplarında yeniden tasarıma gidilmiştir. Orijinal ve yeni tasarımın üç boyutlu modellenmesi Solidworks 2006 kullanılarak yapılmıştır. Yapılan yeni tasarım daha önce bahsedilen montaja uygun tasarım kuralları ve değerlendirme metodu olan Boothroyd & Dewhurst yöntemi dikkate alınarak yapılmıştır. Daha sonra eldeki eski verilerden ve yeni elde edilmiş verilerden tablolar hazırlanıp, karşılaştırmaları yapılmıştır.Son bölüm olan beşinci bölümde ise, ortaya çıkan sonuçlardan yola çıkarak bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme aşamasında genel olarak MUT kriterleri göz önünde bulundurularak orijinal ve yeni tasarımın olumlu olumsuz yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define Design For Assembly (DFA) technique in the light of concurrent engineering methodology, determine the principles and manifest these principles effects on an application through comparison.The first chapter of this five chapter study is about causes that starts yield development process.In the second chapter, introduction to the yield development process is made and then its techniques, sequential and concurrent engineering, are explained. After that, detailed theoretical information about concurrent engineering is given, the successful and failing sides the techniques are argued by listing application means.In the third chapter, DFA, which is one of the techniques of concurrent engineering, is mentioned and the rules of design are explained. In this chapter, there is also information about the assessment methods which this technique uses and the best known IPA Stutgart, Hitachi, Lucas and Boothroyd & Dewhurst assemblability evaluation method are explained with various examples. In the final part of this chapter, the criteria for the usage of this method are explained by giving different types of applications.In the fourth chapter, there is a re-design process in glass block holder and blocks of an automation machine which is used in glass production industry. The 3D modellings of the original and new design have been made by using Solidworks 2006. The new desing is made in the light of DFA and with paying attention to the Boothroyd & Dewhurst method which is referred in the former chapters. At the end of this part, the tables which are derived from the old and new data are prepared and their comparison is made.In the fifth part, the last chapter, an assessment is made in accordance with conclusions. In the assessment process, the pros and cons of the original and new designs are shown based DFA criteria.