Eş zamanlı mühendislikte üretime ve montaja uygun tasarım ve bir QFD uygulaması
Design for manufacturing and assembly in concurrent engineering and a QFD study
  1. Tez No: 886051
  2. Yazar: MUZAFFER CİHAT ACUNGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALCAN GEZGİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, eş zamanlı mühendislik metodolojisine ait tasarım süreçlerinden olan üretime ve montaja uygun tasarım yaklaşım kuralları uygulanarak bir uygulama yapılmıştır. Uygulama olarak tek dingilli römorklar gibi faydalı yük taşıyan ve manevra kabiliyeti olmayan yapıların taşınmalarını sağlayacak bir araca ait iki farklı tasarım yapılmıştır. İlk tasarımda sıralı mühendislik yaklaşımı ile geleneksel tasarım süreçlerine uyularak bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Daha sonra eş zamanlı mühendislik yaklaşımı uygulanarak ve bu yaklaşım süreçlerinden olan üretime ve montaja uygun tasarıma ait kurallara göre ikinci bir tasarım yapılmıştır. Bu iki farklı tasarım sonuçları Boothroyd & Dewhurst DFA analizine göre kıyaslanmıştır. Bu kapsamda eş zamanlı mühendislik ve sıralı mühendislik arasındaki farklar ele alınmış ve eş zamanlı mühendislikle ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Eş zamanlı mühendislik yaklaşımının avantajları ve uygulama alanları anlatılmış ve eş zamanlı mühendislik tasarım süreçleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Eş zamanlı mühendislik tasarım süreçlerinden montaja uygun tasarım ve üretime uygun tasarım yöntemleri detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu iki yaklaşımın beraber uygulandığı üretime ve montaja uygun tasarım yöntemi üzerinde durulmuştur. Üretime ve montaja uygun tasarım sürecinin avantajları ve uygulama zorluklarından bahsedilmiş ve bu süreci etkileyen faktörler belirtilmiştir. Sonuç olarak eş zamanlı mühendislik tasarım süreçlerinden üretime ve montaja uygun tasarım yöntemi uygulanması ile toplam parça sayısı, montaj süresi, montaj maliyeti, montaj verimliliği, üretim maliyeti, toplam maliyet ve toplam araç ağırlığındaki farklılıklar kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, an application is made by applying the design approach rules suitable for production and assembly, which are among the design processes of concurrent engineering methodology. As an application, two different designs of a vehicle that will provide the transport of non-manoeuvrable structures carrying payloads such as single axle trailers have been made. In the first design, a design was realised by following the traditional design processes with the sequential engineering approach. Then, a second design was made by applying the simultaneous engineering approach and following the rules of design for production and assembly. The results of these two different designs were compared according to Boothroyd & Dewhurst DFMA analysis. In this context, the differences between concurrent engineering and sequential engineering are discussed and detailed information about concurrent engineering is given. The advantages and application areas of concurrent engineering approach are explained and general information about concurrent engineering design processes is given. Among the concurrent engineering design processes, design for assembly and design for production methods are discussed in detail and the design for production and design for assembly method, in which these two approaches are applied together, is emphasised. The advantages and application difficulties of the design process suitable for production and assembly are mentioned and the factors affecting this process are stated As a result, the differences in the total number of parts, assembly time, assembly cost, assembly efficiency, production cost, total cost and total vehicle weight will be compared by applying a design method suitable for manufacturing and assembly from simultaneous engineering design processes.