Makina konstrüksiyonunda imalat ve tasarımın eş zamanlı uygulamasının incelenmesi
Study of simultaneous production and design application on machine construction
  1. Tez No: 316055
  2. Yazar: OKTAY TENEKECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde, tasarım ve üretim süreçlerinin birleştirilmesi için çeşitli yöntem ve prosedürler geliştirilmekte ve eşzamanlı mühendislik uygulamalarından yararlanılmaktadır. Bu çalışmada da eş zamanlı mühendisliğin önemi, uygulama alanları ve diğer yöntemlerden farkları üzerinde durulmuş ve örnek bir çalışma yapılarak sonuçlar verilmiştir.Bu çalışmanın birinci bölümünde ürün geliştirme yöntemleri, eş zamanlı mühendislik kavramı, eş zamanlı ile geleneksel (sıralı) mühendisliğin hedefleri ve yalın üretim ile ilişkilendirilmesinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde eş zamanlı mühendislikte tasarım yöntemlerinden biri olan Montaja Uygun Tasarım (MUT) yönteminin genel yapısı, avantajları ve dezavantajlarıyla açıklanmış, uygulama tipleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış ve örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde otomotiv yan sanayinin önemli bir kolu olan harness (kablo ağı) üretim fabrikalarının palet kapatma sistemlerinde kullanılan üst kapak gruplarında Boothroyd&Dewhurst MUT yöntemi ve Hitachi Montaj Edilebilirlik Değerlendirme Yöntemi dikkate alınıp 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım (BDT) programı olan CATIA V5 R18 yazılımı kullanılarak çeşitli tasarım yenileme uygulamaları ve karşılaştırmalarına yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde de uygulamalardan elde edilen sonuçlar verilmiş, MUT yönteminin ortaya koyduğu tasarım kriterlerinin geçerliliği tartışılmış ve bu yöntemi kullanmanın ürün tasarım sürecine yaptığı pozitif etkilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of tihs work, product development methods and what is the concept concurrent engineering, why the emergence, history, what is targeted with concurrent and traditional(sequential) engineering and referred to being associated with lean manufacturing. In the second chapter, which is one of the concurrent engineering design methods Design For Assembly (DFA), the overall structure of methods, explained advantages and disadvantages, application types and examples are described in detail. In the last part of this section, design criteria of DFA are listed together with examples. What kind of businesses providing benefits, what should be done to achieve these benefits and covers technologies that support concurrent engineering. In the third chapter, taking into consideration of Boothroyd&Dewhurst DFA Method and Hitachi DFA Method, using the top cover groups of pallet which is used in harness (cable network) systems that is an important arm of automotive supply industry. The applications have been done and some parts or some subassemblies has been redesigned using Catia V5 R18 as 3D CAD software and the applications have been compared with each other. In the fourth and final chapter, in the light of the results, method of DFA criterias have been discussed and during the product design process, the positive effects of using these methods have been mentioned.