Innovation in manufacturing industry, obstacles, sources and incentives regarding innovation in Turkey
İmalat sektöründe inovasyon, Türkiye?de inovasyona yönelik engeller, kaynaklar ve teşvikler
  1. Tez No: 251836
  2. Yazar: BAHAR EMEKSİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de imalat sektöründe inovasyonun mevcut durumu incelenmiş ve inovasyona yönelik engeller, teşvikler ve kaynaklar ortaya koyulmuştur. Öncelikle, inovasyon ve inovasyon türleri ile ilgili literatürdeki çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalar doğrultusunda Türk İmalat Sektörü'ndeki firmalara uygulanan anketler incelenmiştir. Günümüzde güncel olarak çok fazla incelenen bir konu olan inovasyona engel olabilecek parametreler, firmaların inovasyon yapabilmek için kullandıkları kaynaklar, teşvikler ve inovasyon için amaçları önem dereceleri ile araştırılmıştır. Firmaların yöneldiği kaynaklar ve kendilerine engel olabilecek parametreler literatür araştırmalarında belirtilen parametreler ile uyumlu bulunmuştur. Aynı zamanda ürün, proses pazarlama ve organizasyonel inovasyon olarak firmaların ne tür çalışmalar yapmış oldukları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak ise Türk İmalat Sektörü'nde geçmişte ve gelecekte beklendiği ve literatürde incelendiği oranda çalışma yapılmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, innovation status of Turkish manufacturing sector is examined and obstacles, incentives and sources regarding innovation is obtained. At first, innovation and innovation types in literature are studied and regarding these studies, surveys that are implemented to Turkish Manufacturing Sector are considered and parameters regarding obstacles for innovation that is examining in today?s world mostly, the sources and incentives that companies use for innovation and their importance levels are determined. The obstacles and sources are found as compatible with literature studies. The studies of companies regarding innovation types as product, process, marketing and organizational are examined. In conclusion, it is found that there is no enough studies in Turkish Manufacturing Sector as expected.