Iso ve Flexitank konteyner ile sıvı kimyevi madde taşımacılığı ve kimya sanayine faydaları
Liquid chemical transportation by Iso and Flexitank container and their benefits to chemical industry
  1. Tez No: 251857
  2. Yazar: ERMAN GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde son yıllarda hızla gelişme göstermekte olan kimya sektörü ele alınmış ve sektörün bu gelişimine ayak uydurabilecek taşıma metotları sunulmuştur. Önerilen her bir metoda ilişkin avantaj ve dezavantajlar sunulmuş olup yapılan karşılaştırmalar sonucunda maliyet, operasyonel etkinlik, güvenlik sunulan hizmet kalitesi bakımından Iso ve flexitank konteynerler en uygun taşıma metodu olarak önerilmiştir. Bunun sonucunda kitlesel denizyolu taşımalarına kıyasla çok daha uygun maliyetler ile güvenli ve düşük kapasitede taşıma imkanı vermesi nispeten küçük ve orta ölçekli kimya firmalarına büyüme imkanı tanımakta ve dolayısı ile sektöre önemli bir girdi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical sector which has been growing so fastly has been featured and the types of shipment that could keep pace with that growth have been offered. Iso and Flexitank containers are confirmed as the most feasible way of transport in terms of cost, operational efficiency, safety, service quality offered by providing advantages and disadvantages related to each types of shipment. Consequently, in comparison with the massive shipment through vessel both units that offer low capacity and safer service with more competitive rates allow relatively small and mid-scale chemical companies to grow and therefore provides a significant input to the industry.