Balanced scorecard kullanılarak gıda sektöründeki ERP sistemleri seçimi için bulanık AHP tabanlı karar destek sistemi
Fuzzy AHP?based decision support system for selecting ERP systems in food industry by using balanced scorecard
- Tez No: 251858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. UFUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geride bıraktığımız yüzyılın son çeyreğinde ticari firmalar ve kurumlar bilgi ve iletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak yeni yönetim ve iş yapma yaklaşımları geliştirmişler ve bilgisayar yazılımları giderek firmalarda hakimiyet kurmuştur. Bu gelişmelerin vardığı son noktalardan birisi de Kurumsal Kaynak Planlama, uluslar arası literatürde bilinen kısaltmasıyla ERP'dir.ERP sistemleri işletmedeki tüm faaliyetleri birbiri ile entegrasyon içerisinde yönetmeyi hedeflemektedir. ERP ile kurumsal ihtiyaç ve hedefler belirlenerek, işletmelerin problemlerine çözümler geliştirmek, işletmeye esneklik kazandırırken, rakiplere karşı avantajlar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. İşletmenin yapısına uygun ERP projesinin kurulumuyla, masraf yerleri arasında koordinasyon sağlanmış olur. Bu koordinasyonun başarıyla yönetilmesi ve verimlilik artışı ile firma hedeflerine ulaşılması tamamlanmış olur.Bu çalışmada gıda sektöründeki işletmelere ERP sistem değerlendirmesinde rehberlik sağlayacak, uygun kriterlerin belirlendiği bir ERP sistem seçim modeli önerilmektedir. Balanced Scorecard kullanımı ile değerlendirme sürecinin işletmenin stratejilerine ve hedeflerine de paralel olması garanti altına alınmıştır. Balanced Scorecard'tan faydalanarak şirket ihtiyaçlarının belirlenmesinden sonra ise ERP alternatiflerinin değerlendirmesinde karşılaşılan belirsizlikleri aşmak ve kriterlerin birbirlerine göre önem ağırlıklarının hesaplanarak en uygun ERP sistem seçimini yapmak için Bulanık AHP yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the century we passed, commercial firms and institutions, parallel to the improvement on knowledge and communication technology, developed new management and carrying on business, and computer softwares increasingly dominated in the companies. One of the last steps of these developments is the `Enterprise Resource Planning?, or ERP as the abbreviation known in the international literature.ERP systems intended to manage all the activities integrated to each other in the industry. Determining enterprise needs and targets, to develop solutions for enterprises by ERP, brings flexibility to business and helps to gain advantages against competitors. Coordination will be provided between stores, through establishing appropriate ERP project for the vendors. Achieving company targets will be completed via managing this coordination successfully and increasing productivity,Through this study, criteria determined ERP system selection model proposed, to consult ERP system assessment to the vendors in the food industry. Via Balanced Scorecard utilization, assessment period ensured to be parallel to the vendors strategy and targets. Make use of Balanced Scorecard, following vendor?s requirements determination, fuzzy AHP method is used to deal with the uncertainty experienced at some stage in the determination of ERP alternatives and to determine the most appropriate ERP system via figuring out criteria?s importance comparison.