Protein biomarkers of multiple sclerosis; studies of cerebrospinal fluids from clinically different subtypes of MS patients
Klinik olarak farklı multipl skleroz alt grubu hastalarının beyin omurilik sıvılarında MS biyobelirteçleri çalışması
- Tez No: 251869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA TAHİR TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Multiple skleroz (MS) genellikle genç erişkinlerde görülen, alevlenme ve düzelmelerle seyreden, merkezi sinir sistemini birçok lokalizasyonda etkileyen, genetik ve çevresel etmenlerin karmaşık etkileşmeleri sonucu oluştuğu varsayılan, olasılıkla otoimmün, inflamatuar demyelinizasyonun yanında akson kaybı ve oligodentrositlerin yıkımı ile seyreden kronik bir hastalıktır. Merkezi Sinir Sisteminin (MSS) ak maddesini çeşitli lokalizasyonda etkileyen kronik ve yaşam kalitesini sınırlayan bir doğası vardır. Hastalığın immünopatolojisinde ve genetiğinde birçok etkenler vardır. MS kompleks bir hastalık olması dolayısı ile hastalığın tedavisi semptomları gidermeye yönelik olup, hastalığın tanısının koyulması da semptomların görülmesine bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle hastalığın tanısını kolaylaştırıcı parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır.Son yıllarda yapılan proteomik çalışmalar, hastalığın tanı ve teşhisini kolaylaştırmak amacı ile vücut sıvılarında biyobelirteçlerin bulunmasına yönelik olmuştur. Bu yönde yapılan çalışmalarda, hastalığın seyrinde, beyin omurilik sıvısı (BOS) ve serumda immün yanıtı olarak gelişen, miktarlarında farklılık gösteren, çeşitli proteinler gözlenmiştir. Bu proteinler seviyeleri ve çeşitleri olarak MS altgruplarında ve kontrol gruplarına oran olarak da farklılıklar göstermektedir.Bu çalışmada, genel olarak amaç, literatür çalışmaları sonucunda belirlenmiş, MS hastalarında seviyeleri değişen proteinlere, MS altgruplarında ve kontrol gruplarında bakarak hastalığın seyrini ve alttipini önceden belirlememize yardımcı olacak proteinlerin saptanmasıdır. Bu nedenle, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroimmunoloji ve demyelinizan polikliniğinden takipli olan, 20 klinik izole sendromlu, 20 yineleyen-düzelen (relapsing-remitting) MS'li, 20 ikincil ilerleyen (secondary progressive) MS'li ve 20 birincil ilerleyen (primary progressive) MS'li ve 20 kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyetleri uyumlu farklı nörolojik hastalıklardan dolayı lomber ponksiyon yapılması zorunlu olunan hastaların BOS ve serumlarında myelin basic protein (MBP), myelin oligodentrosit glikoprotein (MOG), tau proteini, glial fibrillar protein (GFAP) ve nörofilament hafif zincirlerine(NF-L) bakılacaktır. Proteinlere Western Blot tekniği ile bakılarak, ?ImageJ Analysis? programı ile seviyelerinde karşılaştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an inflammatory, demyelinating disease of the central nervous system (CNS) which widely appears in the adults. It shows heterogenous lesions in the clinical and pathological phenotype which limits the quality of life standarts. In the pathogenesis of MS, the destruction of oligodentrocytes, neurons and axons play important role. In this regard, the destruction of myelin tissue in the white and grey matter causes irreversible function defects and a progressive disorder type. It is possibly autoimmune disorder which affected by both environmental and genetic factors. Because MS is a complex neuroimmune disorder, treatment of it is against the symtoms of the disease. On the other hand, diagnosis of the disease is also depend on the presence of symptoms and thus it is needed to have some parameters that facilitate and make easier the diagnosis of MS.Recent proteomic studies directed to find protein biomarkers in the body fluids of MS patients, to facilitate the diagnosis of the disorder. Those studies showed that there are some proteins, found in the cerebrospinal fluid and the serum of the patient, that show difference in the course and the subtype of MS. Also, the level and the kind of proteins differ, when you compare the control groups protein levels with the different subtypes of the MS.In this study, the basic aim is, to investigate the protein biomarkers which are chosen by the previous literature findings and can help th diagnosis of MS by comparing the level of them with the control groups and the different MS subtypes. In this regard, 20 clinic isolated syndrome patient, 20 relapsing-remitting MS, 20 primary progressive MS, 20 secondary progressive MS and 20 control groups which have different neurologic disorder and should have lumber punction because of that disease (compatible with the patient group as age and sex), planned to be collected by the İstanbul University, Cerrahpasa Medicine Faculty, Neuroimmunology and the Demyelination Service. In the CSF samples and serums, Myelin Basic Protein (MBP), myelin oligodentrosite glycoprotein (MOG), Tau protein, Glial Fibrillary Acidic protein (GFAP) and neurofilament light chain (NF-L) proteins were investigated with the Western Blot technique. The findings were analyzed under ?ImageJ Analyses? programme, to compare the levels of proteins in different groups. At the end, the evaluation of these proteins as a biomarker in the diagnosis and the course of the disease were discussed.At the end of the study, it is observed that, four of five proteins showed statistically significant results between both RRMS (n=31) and CIS (n=25) groups to be a candidate biomarker of MS.