Neslişah ve Hatice Sultan (Sulukule) mahalleleri kentsel dönüşüm projesi
Neslisah and Hatice Sultan (Sulukule) districts urban transformation project
  1. Tez No: 251868
  2. Yazar: FATİH ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA METİN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kentsel dönüşüm, özellikle son yıllarda kentsel mekanların herhangi bir kontrol mekanizması olmadan hızla büyümesi ve değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlarının çözülmesi için ülkemizde de üzerinde sıkça durulmaya başlanan ve birçok proje ile hayata geçirilen bir süreçtir.Kentsel dönüşüm sürecinde asıl amaç; sosyal, kültürel ve fiziksel yönden çöküntü içine girmiş kentsel bölgelerin kent ile bağlantısını tekrar kurarak canlı mekanlar haline getirmek ve bu bölgeleri kente tekrar kazandırmaktır.Kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi amaçlanan alanlarının çöküntü içinde bulunan fiziksel ve ekonomik yapılarının düzeltilmesi temel hedef olarak belirirken, dünyadaki genel akıma uygun olarak ilgili alanların sosyal ve kültürel problemleri ile de ilgilenilmesi önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, İstanbul'un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan ve Sulukule olarakta bilinen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi, kentsel dönüşümün temel esasları bağlamında irdelenmiştir.Proje sonucunda, Neslişah ve Hatice Sultan(Sulukule) kentsel dönüşümü projesinin fiziksel açıdan bölgeye olumlu yönde bazı katkıları olduğu sölenebilmektedir. Ancak, sosyal açıdan projenin yöre halkının hayat şartlarını etkilediği ve halkın yıllarca yaşadıkları bölgeden ayrılmalarına neden olacağı düşünülmüştür. Proje hedefleri arasında belirtilen bölge halkının katılımın sağlanması ve bölgede proje öncesi ikamet eden halkın proje sonrasında da korunması gibi hedeflere tam olarak ulaşılmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a process that, which is accentuated and implement with most project in our country, so as to solve pyhsical, economical, social and cultural issues connected with faster growing and changing of urban area without any control mechanism in recent years.The fundamental aim in urban transformation process is, making urban regions which got into ruin of social, cultural and physical aspects into live area by connecting with urbans and gaining these regions to the urban.While expressing the adjustment of physical and economical structures which are in ruin replacing in the sites intending to make urban transformation as a fundemantal aim, concerning with social and cultural issues of these areas in conformity with the general trend in the world becoming important.In this labour, the urban transformation project enclosing Neslişah and Hatice Sultan districts one of the oldest setting area of İstanbul, known Sulukule, considered with the elements of urban transformation.In conclusion of the project, it can be said that the project of Neslişah and Hatice Sultan urban transformation making a contribution for the area in physical aspect. However, it is deliberated that in social aspect, the project effected the life conditions of street and cause to left the region. It is understood that; the aims that is expressed in the project aims as dataning participation of street and protecting the street after the project which was inhabiting before the project, hadn?t reached.