Secondary wake instabilities behind a square cylinder
Bir kare silindirin iz bölgesindeki ikincil kararsızlıklar
- Tez No: 251896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bir kare silindirin iz bölgesindeki üç boyutluluk etkisi, iki ayrı ikincil modun açıklık dalga boylarının ve yansıma-öteleme simetrilerinin hesaplamalı yöntemlerle araştırılması suretiyle çalışılmıştır. Yüksek doğruluğun sağlanması amacıyla momentum ayrıklaştırması için üçüncü derece MUSCL (Monotone Upwind Scheme for Conservation Laws) ve zaman ayrıklaştırması için ikinci derece kapalı şema kullanılmıştır. Yapılan üç boyutlu (3D) analizlerde mod A ve mod B kararsızlıklarının varlığı ortaya koyulmuştur. Silindirin iz bölgesi Re = 200'de mod A kararsızlığının özelliklerini göstermiştir. Mod A girdaplarının açıklık dalga boylarında, birincil (Karman) ve ikincil kararsızlıkların farklı çiftleşmeleri sebebiyle farklılıklar meydana gelmiştir. Bunun yanında, mod A girdaplarının Karman girdapları ile aynı fazda fakat birbirleriyle farklı fazda oldukları gözlemlenmiştir. Re 400'e çıkarıldığında, iz bölgesindeki mevcut kararsızlığın özelliklerinin değiştiği anlaşılmış ve mod B kararsızlığı olarak tanımlanmıştır. Mod B kararsızlığının açıklık dalga boyu yaklaşık 1 çap olarak hesap edilmiş ve girdapların birbirleriyle aynı fazda oldukları bulunmuştur. Bütün bunlara ek olarak, Re = 150 ve 200'de üç boyutluluğun girdap kopma mekanizması üzerindeki etkisini anlamak için iki boyutlu (2D) analizler de yürütülmüştür. Mod A ve B kararsızlıklarının hesap edilen açıklık dalga boyları ve yansıma-öteleme simetrileri literatürdeki değerlerle uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensionality in the wake of a square cylinder is studied numerically by investigating the spanwise wavelengths and the reflection-translation symmetries of the two distinct secondary modes. In order to ensure higher accuracy, third order accurate MUSCL (Monotone Upwind Scheme for Conservation Laws) and a second order implicit scheme are employed for spatial and temporal discretizations, respectively. Existence of the modes A and B instabilities are revealed in three-dimensional (3D) simulations. The wake region at Re = 200 exhibited mode A characteristics. The spanwise wavelength of the mode A vortices showed variations due to the different coupling between the primary and the secondary instabilities. The mode A is in-phase with the Karman vortices but out of phase with each other. When Re is increased to 400, characteristics of the present mode is modified and recognized as the mode B. The spanwise wavelength of mode B instability is 1 diameter and the mode B vortices are in-phase with each other. In addition, two-dimensional (2D) simulations are performed at Re = 150 and Re = 200 to understand the effect of three-dimensionality on vortex shedding mechanism. The spanwise wavelengths and the reflection-translation symmetries of the mode A and the mode B instabilities are in good agreement with the previous results.