Esnek üstyapıda oluşan bozulmalar ve değerlendirmesi
Interpreting of deformations occur at flexible pavement
- Tez No: 251928
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde, ulaşım ihtiyacı her geçen gün daha dikkat edilmesi gereken boyutlara ulaşmaktadır. Ulaşım, farklı şekillerde sağlanabilmektedir ancak tüm dünyada ve ülkemizde ulaşım hacminin büyük kısmı karayolu ile karşılanmaktadır.Karayolları inşası yüksek maliyetlerde yapılmaktadır. Ancak artan araç sayısı, artan dingil yükleri, aşırı yüklemeler, çevresel faktörler, yapım hataları, gerekli kontrol ve bakımın yapılmamasından dolayı üstyapı; planlanan hizmet ömründen önce bozulmaktadır. Bozulan bu yolların ya yeniden inşa edilmesi ya da bu yollara çok iyi bir bakım onarım uygulanması gerekmektedir. Bu onarımların yeterli bilgi ve tecrübeye sahip mühendisler kontrolünde yapılması ve karayolu üstyapısına gerekli önem ve özenin gösterilmesi gerekmektedir.Bu tez çalışmasının amacı, esnek üstyapılarda oluşan bozulma türlerinin ve bakım-onarım yöntemlerinin ortaya konmasıdır.Bu amaçla, karayolunun tanımı, tarihçesi ve gelişimi, karayolu yapısı, bozulma nedenleri, esnek üstyapıda oluşan bozulma türleri ve derecelendirilmeleri, bakım onarım yöntemleri, esnek üstyapı yönetim sistemi ve üstyapıda oluşan bozulmaların üstyapı yönetim sistemi parametrelerine etkileri irdelenmiştir.Bu çalışmada, esnek üstyapıda oluşan bozulmaların genel ve özel etkenleri sıralanarak ve üstyapı yönetim sistemi ile doğru analizler yapılarak bakım onarımın yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, requirement of transportation increases day by day. Transportation can be made by different systems but highways are the most important system in the World and in our country.Construction of highways is so expensive. Increase of vehicle and axle load, extreme loads, environmental factors, construction errors, insufficient controls damage highways before due to their service life. These damaged highways needs to be reconstructed or to have a restoration. These restorations must be completed by professional?s engineers who either have good knowledge and in order highway pavement must be known well enough.The aim of this thesis, explaing the deformations which occur at flexible pavement and restoration methods.For this purpose, history and development of highways, pavement of highway, definition of deformation with reasons and formation figures, deformation types which occur at flexible pavement and graduating of deformations, restoration methods, a general knowledge about flexible pavement management system and explained that how the deformations effect flexible pavement management system parameters are considered.At this study, general and special factors of deformations occur at flexible pavement are summarised. Briefly it is suggested that pavement management system must be used. Restorations must be done with the right analysises which is provided by pavement management system.