The synthesis of new polymeric sorbents for removal of acidic and basic dyes
Asidik ve bazik boyaların giderilmesi için yeni polimerik absorbanların sentezlenmesi
  1. Tez No: 251940
  2. Yazar: DAMLA KANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. FİLİZ ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, dört farklı adsorban sentezlenerek, elde edilen malzemeler analitik ve spektrofotometrik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Taşıdıkları fonksiyonel gruplara bağlı olarak adsorbanlar sulu çözeltilerden asidik ve bazik boyaların giderilmesi için kullanılmıştır. Boyaların kapsamlı kullanımı çoğu kez boyalı suyun çevre suyuyla karışması kirlilik problemi gibi görünse de, bunun yanında güneş ışığının bu suya iletimini engellediğinden dolayı fotosentez etkinliğini de azaltmaktadır. Sıcaklık ve ışığın sabit olduğu durumda, atık sudaki kompleks boya molekülleri arıtmanın geleneksel metotlarla (birincil ve ikincil arıtma sistemleri gibi) yapılması imkansızdır. Adsorbsiyon işlemi cazip, alternatif arıtma sağlayan diğer bir yöntemdir. Aktif karbon en çok bilinen ve iyi sonuç alınan bir adsorbandır. Ancak aktif karbonun pahalı oluşu, her ne kadar tercih edilen bir adsorban olsa da, yaygın olarak kullanılışını sınırlamaktadır. Boyar maddelerin atıktan giderilmesinin ekonomik maliyetini azaltmak için alternatif ve ucuz adsorbanların elde edilme çalışmaları yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, four different sorbents were synthesized and chracterized by using analitical and spectrophotometric methods. These sorbents were used for removal of dyes from water. The extensive use of dyes often poses pollution problems in the form of coloured wastewater discharge into environmental water bodies, which interferes with transmission of sunlight into streams therefore reduces photosynthetic activity. The presence of these heat and light stable, complex dye molecules in wastewater made the conventional methods of sewage treatment, such as primary and secondary treatment systems, unsuitable. The adsorption process provides an attractive alternative treatment. Granular activated carbon is the most popular adsorbent and has been used with great success. However, although activated carbon is a preferred sorbent, its widespread use is restricted due to high cost. In order to decrease the cost of treatment, attempts have been made to find inexpensive alternative adsorbents.