Reaktif spark plazma sinterleme yöntemi ile B4C/SiC kompoziti eldesi
Production of B4C/SiC composites by reactive spark plazma sintering method
  1. Tez No: 251951
  2. Yazar: HANİFE DİDEM GENÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Reaktif Spark Plazma Sinterleme yöntemi ile B4C, SiC ve C tozları karışımından farklı oranlarda SiC içeren (%5, %10, %15 ve %20) B4C/SiC kompozitleri üretilmiştir. Toz karışımları SiC bilyalar yardımıyla etanol içerisinde 5 saat boyunca mikserde karıştırılmıştır. Ardından toz karışımları fırında kurutulmuş ve içersindeki ethanol giderilmiştir.150 ? altına elenen tozlar, 50 mm çapındaki grafit kalıplara konulduktan sonra 1700 ºC, 1750 ºC ve 1670 ºC'lerde 40 MPa basınç altında vakum atmosferinde Dr. Sinter marka sinter cihazı kullanılarak sinterlenmiştir. Sinterleme aşamasından sonra X-ışınları difraktometresiyle faz oluşumları ölçülmüştür. Yoğunluk, sertlik, kırılma tokluğu, eğme mukavemeti ve mikroyapıdaki değişimler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, B4C/SiC composites containing different amounts of SiC (%5, %10, %15, and % 20) were produced by reactive spark plasma sintering of B4C, SiO2 and C powder mixture. B4C, SiO2 and C powder mixtures were prepared in mixer by milling with SiC balls in ethanol for 5 hours. Then, powder mixture has been dried in an oven and ethanol has been removed. After dried powder screened under 150 ?m, it was put in to the graphite molds with 50mm inner diameter. Sintering process was carried out at 1700 ºC,1750 ºC,1670 ºC temperatures and under 40 MPa pressure in a vacuum atmosphere by using Dr. Sinter SPS. After sintering process, the phase formation in the samples was measured by an X-ray difractometer. The variation in density, hardness, fracture toughness, flextural stregth and microstructure of samples were investigated.