Analitik hiyerarşik proses yöntemi ile teknoloji transfer yöntemi seçimi
Selection of technology transfer method by using analytic hierarchy process method
  1. Tez No: 251954
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Analitik Hiyerarşik Proses yöntemi kullanılarak, teknoloji transfer yöntemlerinin seçiminde kullanılabilecek, analitik karar vermeye yardımcı yeni bir model elde edilmiştir. Teknolojinin firmalarca uygun şekilde transfer edilmesi rekabet gücünü belirleyen önemli bir unsurdur. Fakat firmaların özelliklerini ortaya koyarak bu özellikler ile eşleştirebilecekleri teknoloji transfer yöntemleri belirlenmiş değildir. Bu çalışma ile teknoloji transfer yöntemi olarak yedi adet alternatif ortaya konmuştur. Aynı zamanda alternatiflerin özelliklerinden yola çıkılarak firmaların tercihlerini etkileyebilecek dört kriter belirlenmiştir. Rekabetçiliği sürdürme ana amacına bağlı olarak, yedi alternatif ve dört kriter temel alınarak Analitik Hiyerarşik Proses Yöntemi ile bir model oluşturulmuştur. Geliştirilen model ile firmalara uygun teknoloji transferinin seçiminde analitik bir karar verme olanağı yaratılmıştır. Sonuçta elde edilen model tüm firmalara uygulanabilir bir model olup, belirsiz durumlarda karar vermeyi kolaylaştırarak, firmaların rekabetçi gücü artırma amacına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study using Analytic Hierarchy Process method a new model is obtained for the selection of technology transfer methods in order to help analytic decision making. Transferring technology appropriately by the firms is an important element in terms of defining the competitive power. However, there are no technology transfer methods that the firms are able to match with their priorities even the firms are already define them. By this study seven alternatives are obtained as technology transfer methods. At the same time four criteria which have effects on the preference of the firms are also defined considering properties of alternatives. Depending on the main goal which is continuing competitiveness, also considering seven alternatives and four criteria the model is obtained by using Analytic Hierarchy Process method. This new developed model provides firms the opportunity of making an analytic decision in the selection of appropriate technology transfer. In conclusion this model is not only applicable to all kinds of firms but also serves to increase the competitive power by facilitating decision making in uncertain environment.