Fonksiyonlu heterosiklik halka hedefli çıkış bileşikleri
Starting compounds targetting functional heterocyclic ring
  1. Tez No: 251963
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
?,ß,- Doymamış ketonların ve ?,ß,- doymamış esterlerin, Cu(acac)2 katalizörü varlığında, diazo karbonil bileşikleri ile (örneğin dimetil diazomalonat) ağırlıklı olarak, dihidro furan türevleri ve dihidro benzoksepin türevlerini oluşturduğu gözlenmiştir. Bu tezde, ?,ß,?,?- doymamış dikarbonil bileşiklerinin Cu(acac)2 katalizörü varlığında, diazo karbonil bileşikleri ile (örneğin dimetil diazomalonat) reaksiyonları incelenmiştir. Bu amaçla, önce hedefli olarak ?-konumunda fenil grubu içeren, ?,ß,?,?--doymamış dikarbonil (sinnamaliden asetilaseton, sinnamaliden dietilmalonat, sinnamaliden etilasetoasetat) bileşikleri sentezlenmiş ve spektroskopik olarak yapı tanımlanmaları yapılmıştır. Daha sonra elde edilen çıkış bileşikleri dimetil diazomalonat ile reaksiyona konulmuştur. Çalışmalar sonucunda, [1,5]- elektrosiklik halka kapanması ile dihidro furan türevleri ve [1,7]- elektrosiklik halka kapanması ile dihidro oksepin türevlerinin oluştuğu gözlenmişitir.
Özet (Çeviri)
Cu(II) acetylacetonate catalyzed decompositions of diazo carbonyl compounds, such as dimethyl diazomalonate, in the presence of ?,ß,- unsaturated ketones and esters, were reported to yield mainly dihydrofuran derivatives and dihydrobenzoxepine derivatives. In this thesis, Cu(II) acetylacetonate catalyzed decompositions of dimethyl diazomalonate, in the presence of ?,ß,?,?- unsaturated dicarbonyl compounds were performed. For this purpose, firstly, three similar ?,ß,?,?-unsaturated dicarbonyl compounds (cinnamalidene acetylacetone, cinnamalidene diethylmalonate and cinnamalidene ethylacetoacetate) having phenyl group at their ? ?position were synthesized. This starting compounds were reacted with dimethyl diazomalonate. In the result of this study, it was determined that dihydrofuran derivatives by [1,5]-electrocyclic ring closure and dihydrooxepine derivatives by [1,7]- electrocyclic ring closure products were formed.