Balast suyu yönetimi
Ballast water management
  1. Tez No: 251986
  2. Yazar: ÖNDER KÖRPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, balast suyu ile taşınan canlıların deniz ekosistemine ve dolayısıylabalıklara, balıkçılara, elektrik santrallerine ve hatta insan ve hayvan sağlığına etkisi vebunların çareleri yer almaktadır. Balast suyu tanımlanmış ve balast suyundakicanlıların nasıl ve neden taşındığı anlatılmıştır. Deniz ekosistemi anlatılmış ve butaşınan canlıların nasıl deniz ekosistemine zarar verdiği anlatılmıştır. Bu zararlarıdurdurmak üzere Dünya Denizcilik Örgütü, yapmış olduğu çalışmalar sonucundaoluşturduğu sözleşmeyi imzalanması için milletlere sunmuştur. Bu sözleşmeimzalanmaktan kaçınılmaktadır, bu sebepten henüz yürürlüğe girememiştir. Busözleşme gereği, gemilerde yaşa göre kademeli olarak balast suyu yönetim planı, balastsuyu değiştirmesi, balast suyu operasyonları kayıtlarının tutması, balast suyu arıtmaciazı ve diğer alternatifler zorunlu hale gelecektir. İşte tüm bu sebepler, olaylar,tanımlar ve sonuçlar bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Sonuç olarak, bir kez dahaönlemlerin zararlardan çok sonra ortaya çıktığı görülmüştür. Proaktif çözümlereözellikle çevre konusunda çok geç yönelinmektedir. Balast suyu sözleşmesi, oluşmuşzararları çözebileceği düşünülmese de, bundan sonra oluşabilecek zararları ciddiboyutlarda yavaşlatacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the harms and effects of the hitchhiking organisms, which have beentransporting through Ships? ballast waters, to sea ecosystem and consequently to thefishes, fishing business, power plants and even to the human and animal health, has beenplaced. Ballast water has been identified and why and how the hitchhiking organismsare being transported, have been explained. Sea ecosystem has been explained and howthese organisms are harming the sea ecosystem, has been explained. In order to preventthe seas from the invasive species, International Maritime Organization has adopted theconvention after all researches and is waiting the convention to be accepted by the states.Acceptation of this convention is avoided by the states, because of this it is not enter in toforce yet. According to this convention, on board the vessels, in steps by age, ballastwater management plan, ballast water exchange, ballast water operation records, ballastwater treatment plant and alternative solutions are going to be compulsory. All theseabove reasons, events, definitions and consequences form the subject of this study. As aresult, it is shown, once again, that the precautions are always following huge harms.Proactive precautions are being taken very late especially when it comes to environment.Though, the convention is not been thought as it will solve all of these damages, end ofthe day, it definitely will slow down the damages