Lateks katkılı sıva harçlarının özellikleri
Characteristics of plaster mortars with latex additive
  1. Tez No: 251994
  2. Yazar: BİLKUR BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, brüt betonarme yüzeylerde sıva yapılacak yerlere lateks katkılarınınuygulanma yöntemleri ve lateks katkıların başlıca fiziksel ve mekanik özellikleriincelenmiştir. Lateks katkıların olumlu özelliklerinin yanısıra olumsuz özelliklerine dedeğinilmiştir.Çalışmanın literatür kısmında harçlar, sıvalar kısaca tanıtılmış ve beklenilen özellikleranlatılmıştır. Literatür çalışmanın ikinci bölümünde ise gelişmekte olan polimerteknolojisi, sınıflandırılması ve en belirgin özellikleri anlatılmıştır.konu ile ilgili deneysel çalışmalarıma yer verilmiş ve polimer esaslı lateks katkılıuygulamalar değişik yöntemlerle denenerek başlıca fiziksel ve mekanik özellikleriaraştırılmıştır.Lateks uygulaması için en yüksek performans, harcın içine lateks katılarak yapılanuygulama olduğu görülmüştür. Harcın içine katılan lateks, harcın dayanımını, birimhacim ağırlığını düşürmüş, yapışma dayanımı, rötre, işlenebilirliği ve kılcallığı ise büyükölçüde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work different methods of applying latex additive and its mechanical andpyhsical properties are studied which is used for smooth surfaces. Advantages anddisadvantages of various latex additives are also studied. In the literature section,mortars and plasters are characterized and expected properties are presented. Mainproperties of polymers and polymer technology characterization are studied in thesecond part of the literature section. Different methods of polymer based latex additionto mortars and its mechanical and physical properties are studied. Best method forapplying latex additive, is found as adding latex directly in mortar. By this method, thestrength, unit weight of mortar is decreased; bonding strength, shrinkage, workabilityand capilarity of mortar increased.