Elastik zemine oturan radye temellerin hesabı
The analysis of plates on elastic foundation
  1. Tez No: 252025
  2. Yazar: TÜMER DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, plak temeli ile birlikte modellenmiş bina ortak sisteminin statik ve dinamik hesabı sonucunda plak temelde oluşan etkiler ile; bina sisteminin radye temelsiz olarak, kolon ve perde tabanlarında mesnet koşulları tanımlanarak, çözümü sonucunda bulunan mesnet reaksiyonlarının ayrı modellenen plak temel üzerine etkitilmesi suretiyle plak temelin statik ve dinamik çözümü sonucunda bulunan etkiler karşılaştırılmıştır. Bunu için yedi katlı ve on beş katlı iki bina modeli örnek olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte iki parametreli zemine oturan kiriş ve plak modelleri ile tek parametreli zemine oturan kiriş ve plak modellerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca iki parametreli zemin probleminde kullanılan Vlasov modelinin iyileştirilmesi hakkında bilgi verilmiş ve bu iyileştirmenin teorik denklemleri açıklanarak sayısal örnekler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of plates on elastic foundation has been done in two different building modelling shape and compared that two different calculation results. Firstly, plate and building are analysed together. And then plate and building are analysed separately. Finally, results of efects on plate are compared for these two building models.Additionally, problem of beam and plate on two parameter elastic foundation compared with problem of beam and plate on one parameter elastic foundation. And then theoretical information is given about devoloped two parameter Vlasov model. İn conclusion this theoretical model is explaned with various different examples.