Radye temellerde sonlu elemanlar ve analitik yöntemler ile taşıma gücü hesabının değerlendirilmesi
Evaluation of bearing capacity calculation of raft foundations with finite element and analytical methods
- Tez No: 830825
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ALPASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Batman Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Temellerin tasarlanmasında göz önüne alınması gereken önemli şartlardan biri taşıma gücüdür. Sınır taşıma gücü; içsel sürtünme açısı, kohezyon, zemin birim hacim ağırlığı, temel derinliği, temel şekli, yeraltı su seviyesi gibi parametrelerden etkilenmekte olup genellikle bu parametreleri değerlendiren teoriler yardımıyla hesaplanmaktadır. Günümüzde bilgisayar teknolojilerinin gelişimine paralel olarak mühendislik tasarımlarının sonlu elemanlar yöntemleri ile uygulamaları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Geoteknik mühendisliğinde saha çalışmalarında uygulanan yöntemler ve laboratuvarlarda yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen veriler yardımı ile çok karmaşık tasarımlarda sayısal yöntemlerin kullanılması artık ihtiyaç halini almıştır. Bu tez çalışmasında, gevşek zemin birimlerine oturan temel sistemi olan radye temellerin taşıma gücü analizleri hem analitik hem de sayısal olarak yapılmıştır. Gerilme-yer değiştirme ilişkisinin elastik-plastik modeli ile incelenmesinde sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Sayısal yöntemler ile analitik yöntemlerden elde edilen taşıma gücü değerleri birbirleri ile kıyaslanarak benzerlikleri ve ayrıştıkları noktalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important conditions to be considered in the design of foundations is the bearing capacity. Boundary bearing strength is affected by parameters such as angle of internal friction, cohesion, soil unit volume weight, foundation depth, foundation shape, groundwater level and is generally calculated with the help of theories evaluating these parameters. Nowadays, in parallel with the development of computer technologies, applications of engineering designs with finite element methods are becoming more and more widespread. In geotechnical engineering, with the help of methods applied in field studies and data obtained from experimental studies in laboratories, the use of numerical methods in very complex designs has become a necessity. In this thesis, the bearing capacity analysis of raft foundations resting on loose soil units is carried out both analytically and numerically. Finite element method is used to analyze the stress-displacement relationship with elastic-plastic model. The bearing capacity values obtained from numerical and analytical methods are compared with each other and their similarities and differences are discussed.