Oblik kirişli radye temellerin analizi için genel amaçlı bir bilgisayar programı
- Tez No: 58125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada oblik radye temellerin analizi için genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Temel ile zemin arasındaki etkileşim Winkler hipotezi kullanılarak hesaba katılmıştır. Hazırlanan program,“Sonlu Elemanlar Yöntemi”ne dayalı olup Winkler tipi zemine oturan plak ve kiriş elemanlarını içermektedir. Plak ve kiriş elamanları birleştirilirken, düğüm noktalarındaki uygunluk şartlan ve denge denklemleri sağlanacak biçimde, kodlama tekniğinden faydalanılmıştır. Program, FORTRAN 77 dilinde yazılmış olup tutukluk durumları, eleman tarifleri, yükler v.s için girdi dosyasını oldukça kısaltan çeşitli data türetme imkanlarına sahiptir. Programın değerlendirmesini yapabilmek için çalışmada bazı örnekler sunulmuştur. Sonuçlar programın, elastik zemine oturan Oblik radye temellerin analizinde güvenilir ve efektif bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A general computer program is developed for the analysis of oblique mat foundations. The interaction between the mat foundation and soil is taken into account by using Winkler hypothesis. The program is based on the finite element formulation of mat foundations and uses two types of elements: one for plates and the other for beams, both resting on a Winkler foundation. The beam and plate elements of the mat foundation are connected to each other using a coding technique so that the equilibrium and compatibility equations are satisfied at the nodes. The program which is written in FORTRAN 77 has the following proporties: it is easy to use and has various data generation capabilities for restraint conditions, elements, applied loads, etc, by which the length of data file is minimized. To asses the computer program, some examples are presented in the study. It is found that the program can be used retiably ®nd effectively for the analysis of mat foundations.