Elektromanyetik ışınlayıcı dizileri için zaman-frekans domeni Green fonksiyonu gösterilimleri
Time and frequency domain Green?s function representations for arrays of electromagnetic radiators
  1. Tez No: 252040
  2. Yazar: ÇAĞATAY ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TOPUZ, PROF. DR. LEVENT SEVGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, lineer fazlı / sırayla uyarılan periyodik dipol dizilerinin frekans ve zaman domeni cevapları, Floquet dalga ve eleman eleman toplama gösterilimleri kullanılarak incelenmiştir. Floquet dalga gösterilimi için bir yapay açıklık formülasyonu ve eleman eleman toplama gösterilimi için de asimptotik bir gösterilim geliştirilmiştir. Işınım yapan, yapmayan ve kırınan dalga bileşenleri cinsinden ifade edilen Floquet dalga gösteriliminin etkinliğini göstermek için sayısal örnekler verilmiş ve bu sonuçlar her bir dipolün katkısının ayrı ayrı hesaplanıp toplanması ile bulunan eleman eleman toplama yöntemi ile karşılaştırılıp doğrulanmıştır. Dipollerin gerçekçi kaynak fonksiyonlarıyla sürüldüğü durumda karşılaşılan konvolüsyon integrallerinin hesaplanması için kaynak fonksiyonuna genlik ve süreleri adaptif biçimde belirlenen parça parça sürekli bir dizi dikdörtgen darbe ile yaklaşıklık yapılmasına dayanan analitik bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Floquet wave and element by element summation representations are implemented to investigate the radiation from periodic arrays of linearly phased / sequentially pulsed dipoles in the frequency- and time-domains. A synthetic aperture type formulation for Floquet wave representation and an asymptotic formulation for the element by element summation representation are developed. Numerical results are presented to demonstrate the efficiency of the Floquet wave representation in terms of radiating, non-radiating and diffracted wave constituents and then validated via comparison with direct summation over the contributions of individual dipole radiations. For obtaining the response for realistic dipole excitations, an accurate analytic approximation technique is introduced for calculating the involved convolution integral, which is based on an adaptive windowing scheme wherein the pulse excitation is represented approximately via a set of rectangular pulses with adaptively determined amplitudes and time extends.