Rusya'da çalışan bir Türk inşaat firmasının CMAA'ya göre organizasyonel değişiminin modellenmesi ve gelişiminin izlenerek değerlendirilmesi
A model for organizational innovation of a Turkish international contractor, undertaking projects in Russia, in accordance with CMAA and implementation practice of the progress
- Tez No: 252047
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Rusya'da taahhüt işleri üstlenen ve merkezi Türkiye'de olan bir Türk inşaat firmasına uluslar arası standartlarda proje yönetim sisteminin kurulması faaliyetleri için bir model önerisi sunulmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde amaç, kapsam ve önemi anlatılmış, yazarın uygulamaların gerçekleştiği firmadaki görevleri belirtilmiştir.İkinci bölümde, proje yönetim kavramı CMAA bakış açısıyla açıklanmış, kurulması düşünülen model için yapılan literatür araştırmalarına yer verilmiştir.Üçüncü bölümde şirketteki mevcut durumun analizi yapılmıştır. Öncelikle şirket hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra üst yönetimin ve departman temsilcilerinin mevcut durumdaki uygulamalar, sıkıntılar ve kurulması düşünülen sistemden beklentileri konularında görüşleri alınmıştır.Dördüncü bölümde yapılan araştırmalar ve mevcut durum analizinden çıkan beklentiler neticesinde, proje yönetim sistemi için şirketin organizasyonel değişimine dair bir model önerisi yapılmıştır. Bu modele göre kuruluş faaliyetleri ikiye ayrılmıştır; merkez ofis organizasyonundaki kuruluş faaliyetleri ve şantiyelerdeki uygulamaları.Beşinci ve altıncı bölümde dördüncü bölümde kurgulanan modele göre şirketteki uygulamalar anlatılmıştır. Beşinci bölümde merkez ofisteki faaliyetler açıklanırken, altıncı bölümde şantiyelerdeki uygulamalar örnek bir proje üzerinden anlatılmıştır.Yedinci bölümde ise yapılan çalışma hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş ve çalışmanın sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model is proposed for a Turkish International Construction Company whose head office is located in Turkey and who undertakes projects in Russia, to establish a Project management system.In the first section of essay the aim, scope, and importance of study are described and the duties and responsibilities undertaken by the author at the company during implementing of the studies are given.In the second section, the notion of project management is clarified in accordance with the CMAA point of view; the survey of literature used to create a model is explained.In the third section, the current situation within the company is analyzed. Firstly, short information about the company is given. Then, the comments by the upper management and representatives of departments regarding to executions, problems and expectations from new system are taken into consideration.In the fourth section, according to results of both surveys and analysis of current situation, a model is proposed on the organizational innovation for the project management system. According to this model, the activities for establishing can be summarized into two groups; the activities in head office, and executions at projects.In the fifth and sixth sections, the applications according to established model are described. In the fifth section the activities in head office are described whereas in the sixth section, the implementations at projects are described with a representative project.In the seventh section, general evaluation of the study is done and the reached conclusion is explained.