Düzlemsel beş kollu süspansiyon sisteminde kamber açısının kontrol edilmesi
Camber angle control on a planar five-bar suspension system
  1. Tez No: 252088
  2. Yazar: EMRAH YELKENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Farklı manevralar sırasında tekerlekler üzerinde oluşan kuvvetler tekerlekler ve yol arasındaki sürtünme karakteristiğine, tekerlek iskeletinin yola göre olan geometrik pozisyonuna ve tekerlek üzerine etki eden normal yüke bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tekerlek pozisyonunda meydana gelen ufak değişiklikler bile aracın yol tutuş karakteristiğine çok büyük etkiler yapabilmektedir.Bu çalışmada bağımsız süspansiyon türlerinden biri olan çift lades kemiği süspansiyon sisteminin ADAMS ortamında modellenmesi ve modele eklenen ekstra bir serbestlik derecesiyle tekerlek kamber açılarının belirlenen yönde kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede araç viraj alma yeteneği arttırılarak yüksek hızla viraja girme durumunda aracın devrilmesinin önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.Çalışmanın son bölümünde MATLAB/Simulink ortamında oluşturulmuş oransal, integral, türevsel etkili (PID) kontrolcüyle ADAMS modeli arasında tümleşik simülasyon oluşturularak PID katsayıları belirlenmiş ve sistemin, yapılmak istenen kontrol şekline verdiği cevaplar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tire forces which occur during different maneuvers have some uncertainties depend on the friction characteristic between tire and road, tire frame?s geometric position according to the road and normal force acting on the tire. Small changes on the wheels? geometrical position may have big effects on the vehicles road holding capability.In this work of thesis a double whishbone suspension system has been designed with ADAMS software and camber angle of the suspension system is aimed to control along the pre-defined direction with an additional degree of freedom which added on the upper control arm of the double whishbone suspension system. In this way vehicles turning capabilites can be improved and roll over prevention can be achieved during high speed cornerings.Finally a co-simulation between ADAMS model and PID controller created in MATLAB/Simulink environment, carried out to determine PID coefficients (kp, ki and kd) and the response of the system to the applied controller has been observed.