Polyelectrolyte reactions in aqueous solutions
Polielektrolitlerin sulu çözeltideki reaksiyonları
  1. Tez No: 252101
  2. Yazar: ÜLKEM ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, poli(allilaminhidroklorür) (polikatyon) ve poli(sodyumfosfat) (polianyon)'un alifatik(glisin, glutamik asit, lisin) ve aromatic(4-aminobenzoik asit, 4-aminobenzosulfonik asit, fenilalanin)'in amino asitlerle verdikleri reaksiyonlar, poliiyon konsantrasyonları, iyonik şiddet, ilave tuz konsantrasyonu, titrant ilave sırası parametreleri dikkate alınarak incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmayla canlı organizmadaki doğal poliiyonların mikro iyon ve nötral moleküllerle etkileşim mekanizmalarının yapısal özelliklerinin anlaşılması için bir model oluşturmakve biyotıpta yeni materyallerin uygulanmasına olanak veren bilgilerin kazanılması amaçlanmıştır. Çalışmada; başlıca, kondüktometrik, viskometrik ve potansiyometrik yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, tuzlu ve tuzsuz ortamda polikatyon ve polianyonun aminoasitle stokiyometri oranı genel olarak 1:1 bulunmuştur. Deneyler, yalnızca dar bir konsantrasyon aralığında sonuç vermiştir ve sabit iyonik şiddette yapılan çalışmalarda umulan sonuçlara ulaşılamamıştır. Bununla birlikte, sırasıyla polikatyon ve polianyonun titrant olarak kullanıldığı ters titrasyonların 1:1 stokiyometrik oranı verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Farklı sıcaklık değerlerinde kompleks stabilite katsayısının belirlendiği deneylerde sonuçlar, makul değerlerde değişmekte ve sıcaklık aralıklarında göreceli olarak oldukça yüksek stabilite değerlerine ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, studies on the interaction of synthetic polyelectrolytes which are poly(allylaminehydrocloride) (polycation) and poly(sodiumphosphate) (polyanion) with a group of aliphatic and aromatic amino acids (glycine, glutamic acid, lysine and phenylalanine, 4-aminobenzoic acid, 4-aminobenzenesulfanilic acid ) were carried out. The methods chosen for this study were conductometry mainly. Besides, some additional methods such as wet chemistry, viscometry and potantiometry were used. It was concluded that the stoichiometry ratio of polycation to amino acids and polyanion to aminoacids, in general, were 1:1 in salt free and salt solution. Results were obtained only in a narrow concentration range, and studies in the constant ionic strength did not give the expected results. Besides the order of titrant both polycation and polyanion, addition gave 1:1 ratio with a resonable deviation from the unity. The complex stability constants determined at different temperatures were in the resonable magnitude and altered between particular temperature range possesing relatively high stability values. IR studies confirmed the binding between polyions and amino acids.