Elektrokimyasal sensörlerin analitik uygulamaları
Analytical applications of electrochemical sensors
- Tez No: 252150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon elektrotlar poly (3-aminopiridin) ile 3-amino piridin' in 0.05 M LiClO4 destek elektroliti içeren çözeltisinde ve poly (3-amino- 1,2,4-triazol) ise 3-amino-1,2,4-triazol' ün pH 7.2, 0.1 M KCl çözeltisinde dönüşümlü voltametri kullanılarak modifiye edildi. Poly (3-amino-1,2,4-triazol) ile modifiye edilen camsı karbon elektrot dopamin, askorbik asit ve ürik asitin yükseltgenmesinde mükemmel bir elektrokatalitik etki gösterdi. Poly (3-aminopiridin)/ GCE' de dopamin ve serotoninin yükseltgenmesinde yüksek elektrokatalitik aktivite göstermiştir. Poly (3-aminopiridin) ile modifiye edilen camsı karbon elektrot DA ve 5-HT' nin elektron transfer hızını da önemli ölçüde arttırdı. Yalın camsı karbon elektrot ile modifiye edilen elektrotlar karşılaştırıldığında DA, AA, UA ve 5-HT' nin yükseltgenme pik potansiyellerinde katodik yönde ciddi bir kayma ortaya çıktı ve akım cevabında artış kaydedildi. Poly (3-amino-1,2,4-triazol)/ GCE yüzeyinde DA' nın pik akımı 1.0 x10-6 M -1.0 x10-4 M konsantrasyon aralığında doğru orantılı olarak artmaktadır ve DA' nın saptama limiti 3.8 x10-8 M' dir. Poly (3-aminopiridin) ile modifiye edilmiş GCE' de ise DA' nın pik akımı 1.5 x10-6 M -1.8 x10-4 M konsantrasyon aralığında doğru orantılı olarak artmaktadır ve DA' nın saptama sınırı ise 3.2 x10-8 M' dir. Bu modifiye elektrot sistemleri, ilaç, insan kan ve idrar örneklerine de başarıyla uygulandı. Modifiye elektrotlar, mükemmel bir hassasiyet ve kararlılığa sahiptir. Sonuçlar açıkça gösteriyor ki, önerilen metodlar, güvenilir, tekrarlanabilir ve hızlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon electrodes (GCE) were modified with poly (3-aminopyridine) using the electropolymerization of 3-aminopyridine in acetonitrile solution containing 0.05 M LiClO4 as a supporting electrolyte and poly (3-amino-1,2,4-triazole) using the electropolymerization of 3-amino-1,2,4-triazole in 0.1 M KCl at pH 7.2 solution by cyclic voltammetry. The poly (3-amino-1,2,4-triazole) modified electrode showed an excellent electrocatalytic effect on the oxidation of dopamine (DA), ascorbic acid (AA) and uric acid(UA). The poly (3-aminopyridine) modified glassy carbon electrode also showed an excellent electrocatalytic activity on the oxidation of dopamine and serotonine. The poly (3-aminopyridine) modified electrode also accelerated the rate of electron transfer reaction of DA and 5-HT. Compared with a bare GCE, the modified electrodes exhibit a remarkable shift of the oxidation potential of DA, AA, UA and 5-HT in the cathodic direction and a marked enhancement of their current responses. The poly (3-amino-1,2,4-triazole) modified GCE was utilized for determination of DA in the presence of AA and UA in 0.1M PBS at pH 4.0. The peak current increased linearly with the concentration of DA in the range of 1.0 x10-6 M -1.0 x10-4 M with a detection limit of 3.8 x10-8 M. The peak current also increased linearly the concentration of DA in the range of 1.5 x10-6 M -1.8 x10-4 M with a detection limit of 3.2 x10-8 M using the poly (3-aminopyridine)/GCE. The modified electrode systems have succesfully been applied to the pharmaceutical formulations and body fluids. The modified electrodes have excellent stability and sensitivity. The experimental results clearly indicate that the proposed methods are reliable, reproducible and rapid.