Florfenikol antibiyotiğinin tayini için voltametrik sensörlerin geliştirilmesi ve analitik uygulamaları
Development and analytical applications of voltametric sensors for determination of florphenicol antibiotics
  1. Tez No: 621583
  2. Yazar: İMREN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TİTRETİR, AR.GÖR. Öznur GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, sentetik ve uzun etkili bir antibakteriyel ilaç olan florfenikol miktarlarının tespiti için hassas bir voltametrik sensör geliştirilmiştir. Elektrot modifikasyonları çeşitli monomerler kullanılarak, çevrimli voltametri (CV) metodu ile yapılmıştır. 3-metil tiyofen (3-MTF) ile modifiye edilmiş elektrodun florfenikol voltametrik yanıtları, diğer polimer elektrotlarınkinden daha yüksek çıkmıştır. Daha sonra, florfenikolün 3-MTF ile modifiye camsı karbon elektrodundaki (GCE) elektrokimyasal davranışı, çevirimli voltametri ve diferansiyel puls voltametri (DPV) metodu ile araştırılmıştır. 3-MTF ile modifiye edilmiş GCE'un florfenikole duyarlı sensör özelliğini belirlemek için; elektrolit tipi ve elektrolit pH, tarama hızı, film kalınlığı, puls genliği ve puls genişliği gibi parametreler optimize edilmiştir. Modifiye edilmiş elektrotun florfenikol yanıtları, modifiye edilmemiş GCE yanıtları ile karşılaştırıldığında, modifiye edilmiş elektrot ile florfenikol yanıtlarındaki seçicilik, duyarlılık ve kararlılığın önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Florfenikol tayini için 0.1 ile 1.0 mM konsantrasyon aralığında doğrusal bir kalibrasyon grafiği elde edilmiştir. Doğrusal kalibrasyon eğrisinden korelasyon katsayısı, R 2 , 0.999, tayin sınırı, LOD, ve kantitasyon sınırı, LOQ, sırasıyla 0.0399 mM ve 0.1197 mM olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, florfenikol tayini için geliştirilen voltametrik sensörün analitik uygulaması kırmızı ve beyaz et numunelerinde gerçekleştirilmiştir. 3-MTF ile modifiye edilmiş GC elektrodu kullanılarak kırmızı ve beyaz et numuneleri için geri kazanım verimi, % 90.07-% 111.92 aralığında elde edilmiştir. Sonuç olarak; florfenikole duyarlı ve seçici, hızlı, basit, düşük maliyetli, % 99.2 tekrarlanabilir, kararlı bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a sensitive voltammetric sensor was developed for the detection of florphenicol, a synthetic and long-acting antibacterial drug. Electrode modifications were made by cyclic voltammetry (CV) method using various monomers. Florphenicol voltammetric responses of 3- methyl thiophene (3-MTF) modified electrode were higher than those of other polymers electrodes. Then, The electrochemical behavior of florphenicol on 3-MTF modified glassy carbon electrode (GCE) was investigated by cyclic voltammetry and differential pulse voltammetry (DPV) method. In order to determine the florphenicol-sensitive sensor property of 3-MTF modified GCE; parameters such as electrolyte type and electrolyte pH, scan rate, film thickness, pulse amplitude, and pulse width have been optimized. When the florphenicol responses of the modified electrode were compared to the unmodified GCE responses, it was found that the selectivity, sensitivity and stability of the modified electrode and florphenicol responses were significantly increased. A linear calibration plot was obtained for florphenicol in the concentration range of 0.1 to 1.0 mM. The correlation coefficient from the linear calibration curve, R 2 , 0.999, determination limit, LOD, and quantitation limit, LOQ were calculated as 0.0399 mM and 0.1197 mM, respectively. In addition, analytical application of the voltammetric sensor developed for the determination of florphenicol was carried out in red and white meat samples. The recovery efficiency for red and white meat samples was obtained from 90.07% to 111.92% by using 3-MTF modified GC electrode. A method was developed for the florphenicol which is fast, simple, low-cost, 99.2% reproducible, stable, sensitive and selective.