Stochastic lot sizing in a centralized distribution network
Merkezi dağıtım ağında stokastik sipariş büyüklüğü belirleme
- Tez No: 252171
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin amacı, bir dağıtım ağında çok dönemli sipariş büyüklüğü belirleme problemi için bir stok yönetim modeli oluşturulması ve oluşturulan model için çözüm yöntemleri sunulmasıdır. Bunun için öncelikle iki seviyeli dağıtım ağının stokastik maliyet yapısını yansıtacak bir matematiksel model geliştirilmiştir. Daha sonra geliştirilen bu modelin doğruluğu deneylerle gösterilmiş ve varsayımların geçerliliği kesikli benzetim kullanılarak incelenmiştir. Modelin doğrulanmasının ardından, optimal sipariş büyüklüklerinin belirlenmesi için gerekli dinamik programlamanın getirdiği hesaplama karmaşıklığı düşünülerek, modele bazı kısıtlamalar eklenmiş ve Dağıtım İçin Sipariş ismi verilen yeni bir yaklaştırma algoritması geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, problemin çözümü için bir Genetik Algoritma yapısı önerilmiştir. Deneysel bulgular, önerilen genetik algoritmanın ele alınan problem için geçerli ve tatmin edici sonuçların elde edilmesinde oldukça kullanışlı olabileceğini göstermiştir. Son olarak, önerilen model ve yöntemlerin gerçek hayatta kullanılabilir olduğunu göstermek için bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop an inventory control model for a multi-period lot-sizing problem in an One-Warehouse Multi-Retailer system and propose solution methods for the developed model. First, a mathematical model is developed to represent the stochastic cost structure of a two-echelon distribution network. Then, the mathematical model is verified by an experimental study and validity of the assumptions of mathematical formulations is checked through a discrete simulation model. After the verification of the model, dynamic programming formulations are given for evaluating the optimal lot sizes. Considering the computational complexity of the dynamic formulations, a novel approximation algorithm Order to Allocate is formulated by introducing some restrictions on the model. Also, a Genetic Algorithm scheme is proposed for solution of the same model. The findings of the experiments indicate that the proposed Genetic Algorithm approach can be very useful for providing feasible and satisfying solutions to the One-Warehouse Multi-Retailer (OWMR) problem. Finally, a real life application of the model and solution algorithms is given to show that proposed methods are applicable in practice.